Serencam an haberi… Martir Uzatmalı Çavuş Süleyman İyikul Ortaokulu’nda 86 mektepli burs kazandı

Diyarbakır’ın form Bağlar ilçesindeki Şehit Uzman Çavuş Süleyman İyikul Ortaokulu’nda okuyan öğrencilerden 86’sı Milli Terbiye Bakanlığı’nca düzenlenen İlköğretim ve Lise Kurumları Bursluluk Sınavı’nda (İOKBS) sağladıkları başarıyla burs kazandı.

Martir Uzman Çavuş Süleyman İyikul Ortaokulu’nda okuyan tahminî 450 mektepli, 4 Eylül’de planlı İOKBS’ye girdi.

Öğretmenlerinin yaz tatili sürecinde bile sürdürdüğü fahri desteğiyle hazırlandıkları sınava giren öğrencilerden 86’sı muvaffakiyet sağlayarak burs almaya türe kazandı.

Okul Müdürü Aykut Saha, AA muhabirine, meslek olarak bu sınavı önemsediklerini belirtti.

Öğrencilerin sınava hazırlanmasına yaz tatilinde birlikte fahri namına devam ettiklerini tamlayan Alan, bursun sıkıntılı gelirli ailelere tıpkı nebze destek sağladığını, öğrencilerde birlikte ciddi bir özgüven oluşturduğunu rapor etti.

Öğrencilere dinlence sürecinde üstelik fahri destek sunan öğretmenlerin elde edilen başarıda büyük payı bulunduğunu anlatan Yakut, “Kazanılan burs öğrencilere vahim bindi sağlıyor. Sınav sonucunda 86 öğrencimiz burs kazandı. Hedefimiz bu öğrencilerimizin eğitimine maksimal desteği sunmak, bol bire bir lise eğitimi de almalarını sağlamaktır.” dedi.

Matematik öğretmeni Nurullah Lüle Taşı, öğrencilerin çalışmalarını yakından strateji ettiklerini anlatarak, yaz döneminde bile bağlantı kurarak derslerine çalışmalarını sağladıklarını ifade etti.

Aktaş, “46 şahsiyet sınıfımızdan 20 mektepli sınavı kazandı. Bu da bizi mutlu etti.” diye niteleyerek konuştu.

Burs kazanan öğrencilerden 6. sınıf öğrencisi Muhammet Baran Kayaç, sınava hazırlıkta öğretmenlerinden iri bindi gördüğünü söyledi.

Sınavı kazandığını öğrenince çok bahtiyar olduğunu anlatan Kaya, “Alacağım bursun bana çok faydası olacak. Kişi ihtiyaçlarımı karşılayabileceğim. Haddinden Fazla çalıştım ve kazandım. Arkadaşlarıma bile çalışmalarını ve sınava girmelerini tavsiye ederim.” ifadelerini kullandı.

6. sınıfta okuyan Gülşin Cemre Oruç, sınava hazırlanmasında yaz tatilinin balaban bire bir üstünlük olduğunu, bu süreçte sınava elan mebzul hazırlandığını belirtti.

Öğretmenlerinin seçme zaman kendileriyle bağlanak kurduğunu ve destek sunduğunu dile getiren Oruç, “Sınavdan çıktığımda sunturlu ayrımsız fakül alacağımı bekliyordum, açıklanınca da haddinden fazla sevindim. Alacağım bursla henüz fazla pusula alıp, soru çözeceğim. Hedefim ongun bir liseye gidip, üniversiteyi kazanıp avukat olmak.” dedi.

Share: