Serencam an haberi: Vekil Soylu, madendeki patlamada ölen iştirakçi sayısının 14’e yükseldiğini açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bartın’ın Amasra ilçesindeki madende meydana mevrut patlamada ölen iştirakçi sayısının 14’e yükseldiğini açıkladı. Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise patlamanın evvel belirlemelere göre grizudan kaynaklandığını söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat ile Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bartın’ın Amasra ilçesinde beyaz zehir ocağında meydana mevrut patlamanın olduğu bölgeye gitti. İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Milletimizin başı esen olsun. Saat 18.15 civarında bulunduğumuz bu bölgede ayrımsız 300-350 metre kotlarında benzeri patlama meydana geldi. Bu patlamanın akabinde icap buranın tahlisiye ekipleri, kontrol kurtarma ekipleri, gerekse çevreden gelen tahlisiye ve taharri istirdat ekipleri engelleme ettiler” dedi. Çalışmaların devam ettiğini ifade eden Soylu, ” Türkiye’da bu konuda mezun olan bilcümle kontrol istirdat ekipleri yola çıktılar. Buraya birtakımı zeki etti. Beceri bilcümle arkadaşlarımız bu konuya mangır olan arkadaşlarımız burada çalışmalarını sürdürüyorlar. Vali Karı tüm arkadaşlarımızla birlikte olayın esasen beri hem aramaya kurtarmaya vekillik ediyor. İki ambulans tayyare Zonguldak’taki havaalanına anlamaklık ettirildi” diye niteleyerek konuştu.

Bölgede beyaban hastanesinin oluşturulduğunu kaydeden Aristokrat, “Filhakika üzüntü duyduğumuz resim ile karşı karşıyayız. 110 kardeşimiz orada çalışıyordu. Bunların aynı kısmı bu patlamadan hemen sonra üst kotta olanlar çıktılar. Tıpkı kısmı kurtarıldılar” ifadelerini kullandı. Bakan Soylu riskli bölgede 49 işçinin bulunduğunu, şuana büyüklüğünde hastaneye 21’inin irfan ettirildiğini aktararak 14 işçinin da hayatını kaybettiğini açıkladı. Ocaktan çıkarılan 7 işçinin hastaneye tefehhüm halinde olduğunu belirten Soylu, 3 işçinin üstelik ciddi bakımda olduğu bilgisini aktardı. Icra Vekili Aristokrat, “Gayrı yaralılar otama altında. Yanık olanların tıpkı kısmının İstanbul’a intikali konusunda cemi hazırlıklar gerçekleşiyor. Öncelikle aşağıda hakikaten balaban bire bir savaşım konuluyor. Allah oradaki kardeşlerimizin yardımcıları olsun. Milletimizin başı esen olsun. Aileler burada onlara üstelik vukuf vermeye çalışıyoruz. Aktarılma bölüm vukuf aldıkça, sizlere bilgelik fehim ettireceğiz. Başka yerden mevrut bilgilere vatandaşlarımızın değer etmemesini istiyoruz. Muayyen saat aralıklarında sizlerle bilgileri paylaşmış olacağız. Tekrardan başımız esen olsun” şeklinde konuştu.

Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise madende kısmi göçükler olduğunu ve önce belirlemelere bakarak patlamanın grizudan kaynaklandığını söyledi. – BARTIN

Share: