Sevda Erdan Kılıç, Karaburun’da MHP İlçe Başkanı’nı Tutuklatan Savcı ve Eşinin Şanlıurfa’ya Sürüldüğü İddiasını Meclis Gündemine Taşıdı

Tıpkı davada olay çıkaran MHP Karaburun İlçe Başkanı Erkan Dikkat’i tutuklaması istemiyle gümrük kolcusu hakimliğe atıf eden Karaburun Cumhuriyet Altını Savcısı Muhammet Miraç Yılmayan ve eşi olan Karaburun Esas Ceza Mahkemesi hakimi Cansu Müessis Yılmayan’ın tün yarısı kararnamesiyle Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine sürüldüğü iddiası Meclis gündemine taşındı. CHP İzmir Milletvekili Aşk Erdan Tığ, konuyla ait Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle istifham önergesi verdi.

Sevda Erdan Kılıç, MHP Karaburun İlçe Başkanı Erkan Ilgi’in bile tutuklanmasının ardından Karaburun Adliyesi’nde yaşanan gelişmelerle ilişik Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle hazırladığı istifham önergesini TBMM’ye sundu. Tığ, konuyla ilgilendiren zaman yaptığı mukayyet açıklamada şunları kaydetti:

“İzmir’in Karaburun ilçesinde aynı metrukiyet davası görülüyor. Karaburun Esas Hususiyet Mahkemesi’nde görülen ülkü, Meryem K. ile Sinan K. beyninde. Meryem K.’nın, Karaburun Belediyesi personeli Mehmet Civan’ı şahit yerine göstermesi ve kocasının malları muvazaalı bir şekilde başkasının üzerine geçirdiği iddiası elan önce adliyede kavgaya amil olmuştu. Adam Sinan K.’ya destek amacıyla Karaburun Adliyesi’hangi gelen MHP İlçe Başkanı Erkan Dikkat ve beraberindekiler Meryem K. ile çocuklarına saldırmış, tanık olan Mehmet Civan’ı üstelik dövmüştü. Karaburun Adliyesi’ne giderek yanındakilerle birlikte polise aksülamel gösteren, bilge ve savcıları yıldırma fail Karaburun MHP İlçe Başkanı Erkan Dikkat tutuklanmıştı. Ilgi’in avukatları vasıtasıyla tutuklamaya yaptığı itiraz talebinin kabul edilmemesi, ortalığı karıştırdı. Karaburun Esas Ukubet Mahkemesi Hakimi Cansu Kurucu Yılmaz, itiraz talebini reddetti. Olayın ilk çıktığı zamanda, adliyedeki çekişme nedeniyle Erkan Dikkat’i tutuklamaya irsal fail Karaburun Cumhuriyet Altını Savcısı ise Muhammet Miraç Yılmaz. Bu kararın arkası sıra, Karaburun Adliyesi’nde geçtiğimiz aylarda göreve başlayan ocak-koca olan savcı ve bilgili, Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine sürülüyorlar. Zaman de Karaburun Adliyesi’nde duruşmalar yapılamıyor.

Daha geçmiş üstelik Karaburun Kaymakamı Serap Özmen Ağır’in bire bir ilçede kıdemli savcı yerine fariza fail eşi Osman Beraat Pahal ile gelişigüzel yaptıkları nahak yere yarar sağlama, görevini kötüye kullanma, yer yolsuzluğu kadar iddiaları Divan gündemine taşımıştım. AKP yargısı, süratle kaymakamla ilgili 154 haberimize erişim yasağı getirdi. İçişleri Bakanlığı, Ilçebay için soruşturma açtı. ‘Soruşturmanın mıhlı yürütülmesi açısından görevden umum çektirilsin’ dedik, amma bunu yarmak hesabına, ‘neredeyse ülkedeki hep suçlularla, mafya ile fotoğrafları kamuoyuna yansıyan Süleyman Soylu’nun oturduğu’ İçişleri Bakanlığı, Karaburun Kaymakamı hakkındaki dosyayı kapatarak kendisini ödüllendirdi.”

“HUKUKUN SANA GÖRESİ BANA GÖRESİ OLUR MU”

Adaletin siyasal partilere bakarak işlememesi gerektiğini vurgulayan Kılıç, ” Türkiye’birlikte adalet sistemi yerle ayrımsız edilmiştir, ahbaplık katledilmektedir. Neredesin Bekir Bozdağ? Bu lacerem türe? Hukukun sana göresi bana göresi evet mu? Doğruluk, politik partilere göre saf dışı, işleyemez! Kayırıcı herif adalet sarayları yaptılar, içerisinde türe bulunmayan. Adaletin olmadığı yerde Hak Bakanı olsan ne evet? Beyninde kerem dediğimiz mekanizmanın küçücük tıpkısı kırıntısı kaldıysa bunun hesabı sorulmalı. Karaburun MHP İlçe Başkanı’nı tutuklayan bilgili ve müddeiumumi eşinin İzmir’den Şanlıurfa’ya sürülmesini kuşkusuz açıklayacaksınız lan AKP-MHP yargısı? Umumi Başkan’ımız Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP ve Kavim İttifakı namına, iktidara geldiğimizde hukukun üstünlüğünü savunup, üstünlerin hukukunu yeneceğiz” dedi.

Aşk Erdan Tığ, önergesinde Icra Vekili Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

“Karaburun Adliyesi’nde yaşandığı belirtilen bu davranışlar makul mudur? Karaburun Cumhuriyet Savcısı Muhammet Miraç Yılmayan ve Hakimi Cansu Kurucu Yılmayan, İzmir’den Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine gönderilmiş midir? Eğer gönderilmişse tayin dönemi olmamasına karşın neden böyle ayrımsız tasarrufta bulunulmuştur?

“Karaburun Adliyesi’nde yaşandığı anlatım edilen bu olayla ilgilendiren soruşturma açılmış mıdır? Açılmışsa kimler üzerine açılmıştır? Açılmamışsa açılması düşünülmekte midir ve hangi zaman açılacaktır?

Akıbet tıpkısı yılda, atama dönemi dışında fariza yaptığı ilden eksantrik tıpkı ile talebi ve mazereti dışında gönderilen bilge ve müddeiumumi ergin mudur? Olmuşsa sayısı kaçtır? Ne illerden ne illere gönderilmiştir?

Share: