Seyyah Çanakkale Müzesi Sergisi Merzifon’da

Amasya’nın Merzifon ilçesinde, Çanakkale Destanı’nın anlatıldığı, yiğit askerlere ilişik eşyalar ile geçer not mühimmatın kayran aldığı “Gezici Çanakkale Müzesi Sergisi” açıldı.

Mithatpaşa Mesleki ve Maharet Rum Lisesi’ndeki serginin açılışını, Merzifon Kaymakamı Uca Güldoğan, Şehremaneti Başbuğ Yardımcıları Erkan Ergül ve Tuncer Basmacı, İlçe Kurnaz Komutanı Yüzbaşı Erbil Terbıyık, İlçe Inanma Müdürü Ahmet Ceyhan ve İlçe Milli Terbiye Müdürü Ahmet Yozgat yaptı.

Kaymakam Güldoğan, Çanakkale Savaşı sırasında verilen mücadelenin gelecek nesillere aktarılması ve Çanakkale’ye gidemeyenlere Çanakkale ruhunu telkin etmek amacıyla ilçede sergi açtıklarını söyledi.

Çanakkale ruhunun yaşatılmasının oylumlu olduğuna dikkati calip Güldoğan, şunları söyledi:

“Çanakkale hemen büyüklük tarihimiz açısından değil dünya tarihi açısından dahi serencam adım mefret benzeri yere sahiptir. Tarihin kızıl sayfalarına ‘Çanakkale geçilmez’ fikri yerleşmiştir. Tıpkı ıstampa gibi orada sonsuza kadar durmaya bitmeme edecektir. Çanakkale’nin bizim üzere ayrı ayrımsız önemi vardır. Orada oluşan azim, rüya, kararlılık Kurtuluş Savaşı’nı ateşlemiştir, meşalesini yakmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman cebe arkadaşları ile parçalanmamış eren şehitlerimizi yağmur, gönül borcu ve saygıyla anıyorum.”

Sergiyi gezen öğrencilere, “Tarihimizi öğrenelim” tavsiyesinde mevcut Güldoğan, “Aziz Türk milleti için istikbal, bağımsızlık, hürriyet, hürriyet bahis konusu olduğunda şüphesiz azimli, kararlı kahramanlıklar sergilediğini bu sergide görecek ve anlayacaksınız. Bu şişman önemli mücadelenin, alplık mücadelesinin ayrıntılarını burada göreceksiniz. Gençler geçmiş kendi tarihimizi öğrenelim. Ülkemizi çok sevelim. Çanakkale’ye gidip, oradaki havayı solunum etmenizi üstelik öneriyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Müze görevlilerince Çanakkale Savaşları’ndaki kahramanlıklar ve yaşananlar karşı bilgilendirmenin bile yapıldığı sergiyi, öğrenciler ve vatandaşlar 10 dolaşma süresince ücretsiz musahabe edebilecek.

Share: