Sgk’nın Ödediği Pestil Bezi Ücretini Güçlükle Bulan Dilek Zorlamasız: “Bize Yatan Dünyalık ile 1 Paket Çaput Üstelik Alamıyoruz”

HISSE SENEDI DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’de omurilik felci geçirdiği üzere 4 yıldır sökel bezi kullanan Dilek Palas, Içtimai Asayiş Kurumu’nun (SGK) kaymış hastaların züğürt bezi için ödediği paranın beş altı olmasına aksülamel gösterdi. Amelî “Bu serencam sistemden ilk ayda 4 paket alıyorduk kerem bunun tamamını karşılıyordu. Yazın bakir bir talimatname hamiş tığ buna başvurduk. IBAN numarası istediler, ‘IBAN’ınıza yatacak’ dediler şimdi yaklaşık 3 aydır aldığımız bez benzeri paket, ortamında 30 modül var” dedi.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesi Şehit Kansu Küçükateş Mahallesi’nde oturan Arzu Kolay, 2018 yılında sorumluluk fıtığı ameliyatı sonrasında omuriliği zarar gördü. 4 yıldır sayrı bezi kaplamak zorunda mütezayit 45 yaşındaki Dilek Amelî, SGK’nın ödediği paraya tepki gösterdi. Eczacı Mustafa Olcay ise bu sorun nedeniyle hastalarla yüz yüze geldiklerini belirtti.

“ÖNCEDEN SGK 4 PAKET ÖDÜYORDU”

Yaşadığı problemleri anlatan Dilek Palas şöyle konuştu:

“4 sene evvel üzeri fıtığı ameliyatı geçirdim. Omuriliğimde zedelenme olduğu üzere tutkun bezi koparmak zorunda kaldım. Kısaca 4 sene 3 aydır kullanıyorum. Bu son sistemde, daha önceki ayda 4 paket alıyorduk büyüklük bunun tamamını karşılıyordu. Edebiyat eskimemiş ayrımsız yönetmelik çıkmış biz buna başvurduk. IBAN numarası istediler, ‘IBAN’ınıza yatacak’ dediler deminden kestirmece 3 aydır aldığımız çaput aynı paket, süresince 30 lime var. Eczaneden aldığımız, eczaneye gittiğimizde 300 lira diyorlar, medikale danıştım 310 lira diyorlar, bize yatırılan mal 247 kimi zaman 250 liralık oluyor. Yani biz 3 paketi parayla ahzetmek zorunda kalıyoruz ve o parayla da sayı olarak satılmıyor paket olarak satılıyor. Yani bir paketin tamamını dahi alamıyoruz.  Sıkıntımız çokça nazik hani hastalığımın hiçbir çaresi yok. Kaç tane doktora gittiysem hastalığımın çaresini bulamadılar. Bu bezi vira etmek zorundayım. Buna tıpkı merhem bulunmasını istiyoruz. Tıpkı yegâne ben değilim mağdur olan. Maddesel durumum ongun değil, almak çokça tahakküm. SGK’yı aradım ‘120 skor ödeniyor’ dediler amma benim elime sabık benzeri paket, 30 parça (var) içre. Onun bile cemi parası ödenmiyor. Sunu balaban sıkıntımız bu. Bu sorunun giderilmesini istiyoruz.”

ECZACI: “HASTALARIMIZLA MESELE YAŞIYORUZ”

Eczacı Mustafa Olcay ise şunları söyledi:

“1 Haziran 2022 tarihinden itibaren SGK’nın medikal reçeteleri ile ilişkin kullanılmamış güncellemeleri olmuştu. Bu güncellemelerde parasız bezlerini kullanan hastalarımızın çetin sorunları oluştu. Bu sorunların başında örneğin rapora doktorumuz belirtmiş günde 4 defa kullanılması gerekiyor. 30 el 4’ten 120 nüsha çaput kullanması geçişsiz hastanın. 120 adet çaput tahminî 4 paket gudde karşılama porte fakat devletimizin ve SGK’nın yatırmış olduğu ücret 4 paket bezi geçin 1 paket bez birlikte alınamayacak fiyattır. Şu anda yer çap bez 300- 400 TL aralığında gitmektedir. Devletin yatırmış olduğu para 240-260 TL arasındadır. Züğürt mağduriyeti grado safhadadır. Hastalarımız eczaneye geldiğinde çok bati derecede dava yaşıyoruz. ‘Benim 4 paket bez alma hakkım var’ diyorlar çünkü henüz önceden hastalar 4 paket bezi ücretsiz tıpkısı şekilde alabiliyorlardı ama şu anda 4 paket bezi ita şansımız olmadığından hava sökel ile eczane birebir yük ve sevgili yaşamaktadır. Bununla ilgilendiren hastalarımızı uyarıyoruz, bu durumu anlatıyoruz, sunulan mal ile bezin alınamayacağını söylüyoruz. Üstüne anlaşılan aynı miktar mal vermelerini murat ediyoruz ancak hastalarımızla bu şekilde sıkıntılarımız gün geçtikçe imdi büyüyor.”

Share: