Siirt’te bora yağış sonrası caddedeki su birikintisine apışlık atan vatandaş gündem oldu

Siirt ve ilçelerinde akşam saatlerinde deli dolu olan bora, günce yaşamı kontra etkiledi. Kent merkezinde cadde ve sokaklar suyla dolarken ara sıra araçlar yolda mahsur kaldı. Ara Sıra aile ve hisse senedi yerlerini akarsu bastı. Tillo ilçesi sınırları içerisinde düz kayran Alkumru Barajı uğrunda kayşa meydana geldi. Heyelanın yaşandığı bölgeye ve akarsu baskının yaşandığı yerlere itfaiye aracı, UMKE, AFAD, İl Özel İdaresi ekipleri sevk edildi. Yolda çevrik mütezayit kadın ve çocukların, uray otobüsü şoförü yoluyla aracın kenara çekilerek kurtarılması el telefonu kamerasıyla kaydedildi.

62 AKARSU BASKINI VE 1 HEYELAN

Valilikten yapılan açıklamada, Saat 18.00 civarında ilimizde başlayan akva bora yağış sebebi ile Tillo kaza sınırları içeresinde meydan düz Alkumru Barajı uğrunda toprak kayması meydana gelmiştir. AFAD ve İl Hususi İdare ekipleri görüngü mahalline atıf edilerek, muktezi çalışmalara başlanmıştır. İlimizde 112 Ivedi Davet Merkezi’ne güç ve hareketli yağış sonrası Tillo ilçemizde 1 kayşa ihbarı, Şirvan ilçemizde 1 su baskını ihbarı oluşmak üzere mecmu 62 skor su baskını ihbarı alınmıştır. Ekipler fenomen yerlerine derk ettirilerek, zaruri çalışmalara başlanmış ve geçmiş değerlendirmelere bakarak rastgele birey kaybının olmadığı anlaşılmıştır. İl Güvenlik ve Müstacel Vaziyetler Koordinasyon Merkezi’nde oluşturulan akse masasında önceki dakikadan itibaren Il koordinasyonunda AFAD, Siirt Belediyesi, İl Hususi İdaresi, UMKE ve başka ilgili bilcümle birimler seferber edilmiştir. Yapılacak hasar tespit çalışmalarında üstelik kötülük gören cümle vatandaşlarımızın uymazlık ziyanları karşılanacaktır. Vatandaşlarımızın kuvvetli yağışlarla gelişigüzel sel, akarsu bakını, yıldırım kuvvetli rüzgar, domestik yoğun yağışı, ulaşımda aksamalar üzere olumsuzluklara alın dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Vatandaşlarımız temas olumsuzlukla karşılaştıklarında 112 Müstacel Kıran durum Müdürlüğü’ne bildirmeleri ehemmiyet genişlik etmektedir. Gelişmelerden ayrıca bilgelik verilecektir denildi.

AĞ ATTI

Öte yandan tıpkı yurttaş, akarsu birikintisinin olduğu yere apişlik attı. Kent merkezi Bahçelievler Mahallesi Turan Beyazıt Caddesi’nde sağanak sonrası su birikintisi oluştu. Aynı yurttaş, balık ağını su birikintisine attı. O anları de çökertme telefonuyla kayda aldı.

Share: