Sinop’ta Marifet Hanek Merkezi’nin Taşınmasına Tepki

MUSTAFA USTA

Sinop’ta öğrenciler ve veliler, şehir merkezinde kâin Veri Tekellüm Merkezi’nin (BİLSEM) site merkezine 15 kilometre uzaktaki Osmaniye köyüne meydana gelmek istenmesini ihtarname etti.

Sinop Vukuf Nutuk Merkezi’nin site merkezindeki diğer okullara yürüme mesafesiyle ulaşılabilecek benzeri konumda olan binası, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’hangi tahsis yapılmak isteniyor. Bilgelik Tekellüm Merkezi’nin kent merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Osmaniye Köyü’hangi koyulmak istenmesine aksülamel gösteren veliler, zaman format uğrunda basın açıklaması yaptı.

“50-60 KESIM İL MİLLİ EĞİTİM PERSONELİNE VADI SAĞLAMAK BU KADAR PRES OLMASA LAZIM”

Vukuf Müzakere Merkezi’nde eğitim bilimi gören öğrencilerin velileri namına mütekellim Hava Okumuş, şunları söyledi:

“Bilindiği için İl Milli Eğitim Müdürlüğü, eğitimin paydaşlarından biri olan velilere seçkin brifing yapmadan çocuklarımızın birçok zahmetle kazanıp terbiye faaliyetlerine katıldığı Malumat ve Sanat Merkezi’ni bulunduğu yerden 15 kilometre uzaklıkta mevcut Osmaniye köyüne taşıma kararı almıştır. Okulumuzun bulunduğu mevkii, merkezdeki bir nice okula dolaşma mesafesinde olup, tabanvay gelemeyecek durumda olan yavrularımızı birlikte velileri 10-15 an ahit ayırarak okula ulaştırabilmektedir. Okulumuz öğrencilerinin yüzdelik 70’ten fazlasının huzurlu ulaşabildiği bu yerden taşınması birlik anlamıyla yüzlerce mektepli amacıyla eziyet olacaktır. Okulumuzun öğüt saatleri düşünüldüğünde, saat 16: 00’dan saat 22: 00’e büyüklüğünde eğitim faaliyetleri devam etmektedir. Okulun söz konusu yere taşınması halinde öğrencilerin çoğu tahsil gördüğü okuldan çıkıp BİLSEM’deki dersine zamanında ulaşamayacaktır. Dolaşma imkanı üstelik olmayacağı amacıyla velisinin hususi uzlaştırıcı olmayanların okula şişman nakil ile gitmeleri birlikte serencam rütbe bati olacaktır. Gelişigüzel öğrencinin ferdî eğitim aldığı bu kurumda öğüt zamanları ayrımlı programlar olduğu amacıyla servis imkanı de kabil değildir. Akıbet olarak geç kalmalar ve devamsızlıkların artacağı bellidir. Çocuklarımızın pek sınavlar ve ayrımlı testlerden geçerek kazandıkları bu okuldan maatteessüf devamsızlıktan kayıtlarının silinmesi üstelik başka aynı çekincemizdir. Durumun bu şekilde devam etmesi halinde ne efsus kim çalım, mektepli yokluğundan kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır. İki sene öncesinde yerleşilip ancak düzen kurulan bu binadan başka yere benzeri posta henüz taşınılması ile öğretmen ve öğrencilerimizin eğitime, bilime ve sanata ayrılacak zamanı binanın eğitime akıllıca ağıl getirilmesine harcanacaktır. Bu genişlik, hoca ve öğrencilerimizin motivasyonunu menfi yönde etkileyecektir. 300’ü çok öğrenciye bu mağduriyeti neşelendirmek yerine 50-60 parça İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü personeline başka bir meydan tedarik etmek bu kadar baski olmasa lüzumlu. Bu sebeple bizler, Sinop Bilgi ve Tekellüm Merkezi velileri olarak bu taşınmanın gerçekleşmesini akseptans etmiyoruz. Cemi karar vericileri bu yanlıştan dönmeye davet ediyoruz.”

“BİR LOKMACIK KUZUCUKLARLA OYNAMASINLAR”

Torun merkezde yetişek gören Gülsüm Taş, “Gelinim ve oğlum çalıştığı üzere çocukla ego ilgileniyorum. Zaman Zaman oğlum il dışına çıkıyor. Çocuğu akşam ezanı 20: 00’üstelik gelip ben alıyorum okuldan. Ego getiriyorum eve. Kimi Vakit sabahtan ego getiriyorum. Meşakkati calip benim. Ego, okulun kapanmasını, buradan gitmesini katiyen istemiyorum. Çünkü Osmaniye bana çokça inatçı. Mümkünse Milli Eğitim Bilimi’in memurları, hastanede çalışanlar üzere, fakültede çalışanlar kabil, TEDAŞ çalışanları kabilinden, uray çalışanları gibi onların gitmesini istiyoruz. Bire Bir lokmacık kuzucuklarla oynamasınlar. O taraflarda başlarına tıpkısı çözme gelse kimden ne sorarız? Bunlar alelade daha, ilkokulu bitirmiş yahut ilkokuldaki torunlar” dedi.

Öğrenci velisi Zehra Kabakçı, “İki kesim çocuğum BİLSEM öğrencisi. Cinsilatif yıpranmamış kazandı. Güzeşte yıl Elif’in 19: 20 ve 20: 10’a çıkışları olmuştu. O çocuğu benim Osmaniye’den buraya getirmem ve götürmem, çocuk için ve benim için çok baski olacaktır. Okulun taşınmasını istemiyorum” diyerek konuştu.

“YENİ BİR ORTAMA UYUM SAĞLAYAMAKTA ÇOK ZORLANACAKLAR”

Eski BİLSEM mezunu Alem Teferruatlı Kayaç ise şunları söyledi:

“Ego, BİLSEM’in çokça eski öğrencilerindenim. Hassaten haberi aldığımda saydım, bu yıl Eylül kocaoğlan itibariyle bilcümle 20 yıl reşit bu öğretmenlerle tanışalı ve bu kültürü alalı. Eski binamız çokça güzeldi. Oradan buraya taşındığımızda üzüldük amma en azından daha mail aynı vadi diyerek sevinmiştim âdeta arkadaşlarım adına ve sair veliler yerine. Fakat şu anda haddinden fazla henüz ırak bire bir yere gitmenin cümle açısından madden ve manen çokça print olacağını, bu firez ve bu düsturu çok uzaklarda yeni ayrımsız tedavi harmoni sağlayarak almakta haddinden fazla zorlanacaklarını biliyor ve anlayış ediyorum. Bizim öğretmenlerimiz, biliyorum ki nereye giderlerse gitsinler öğrencilerine dokunmaya devam edecekler şu anda olduğu kabil. Amma bu işin uzaklarda olması değme şeyi haddinden fazla elan çok zorlaştıracak. Bunu esasta kesinlikle istemiyoruz. Umarız yetkililerde çağrılarımıza kulak asarlar ve olumlu şekilde karşılarlar.”

“EVE GİDİP DAHI HANGI DEVIR ÖDEVLERİMİ YETİŞTİRECEĞİM”

BİLSEM öğrencisi Uras Özdemir, “Zaten ego hem umumi kabiliyet hem enstrüman öğrencisiyim. Elhak malumat sanattan 21: 00’de çıkıyorum. Ekol günü er olmak zorunda kalıyorum. Eve gidip birlikte ne antlaşma ödevlerimi yetiştireceğim? Doğrusu aynı saatim yolda geçecek, Osmaniye’ye taşınırsa. Eve gidip da öğretmenlerimin verdiği ödevleri yetiştiremeyeceğim ve biz filhakika buraya yaya el geliyoruz. 21: 00’dE çıktığım için filhakika yumruk yetiştiriyorum değme şeyi. Oraya taşınırsa ne olacağını bilmiyorum” dedi.

Görüntü dökümü:

*Hava Işıklı

*Gülsüm Taş

*Zehra Kabakçı

*Sembol Etraflı Kayaç

*Değer Huduroğlu

*Uras Özdemir

*Teferruat görüntülerShare: