Şırnak haberi! Eylülde sıcaklık arz faziletkâr Cizre’de yeryüzü bağan Erzurum’da kaydedildi

Türkiye’üstelik bu yılın ilkgüz ayında yer efdal alaz 46,7 basamak ile Şırnak’ın Cizre ilçesinde, en bağan sıcaklık ise sıfırın altında 3,5 merhale ile Erzurum’da ölçüldü.

AA muhabirinin Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgilere bakarak, geçen kamer averaj flama yurdun bazen bölgelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti.

İstanbul, Gökçeada, İzmir Dikili, Kuşadası, Muğla Yatağan, Fethiye, Köyceğiz, Isparta, Senirkent, Eğirdir, Denizli Acıpayam, Antalya Demre, Kırıkkale, Kırşehir, Çiçekdağı, Kaman, Düzce Akçakoca, Sinop, Kastamonu Cide, Şark Küçük Asya Bölgesi’nin güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde mevsim normallerinin üzerinde olan sıcaklıklar yurdun diğer bölgelerinde zaman normalleri civarında ölçüldü.

Türkiye genelinde, 1991-2020 yılları arasında 20,9 etap namına ölçülen eylül kocaoğlan sayı farkı sıcaklığı, bu yılın ilkgüz ayında 21,9 basamak yerine kaydedildi.

Bu yılın eylül ayında yer bağan yalaz sıfırın altında 3,5 aşama ile Erzurum’da, yer efdal sıcaklık ise 46,7 etap ile Şırnak Cizre’dahi tayin edildi.

Bölgelere göre sıcaklıklar

Marmara Bölgesi’nde ortalama alaz, İstanbul, Gökçeada çevrelerinde sezon normallerinin üzerinde, bölgenin özge kesimlerinde sezon normalleri civarında gerçekleşmişti. Bölgenin eylül ayı ince yıllar ortalama sıcaklığı 20,6 evre, geçen ay ise 21,2 basamak yerine ölçüldü. Bölgede sunu bağan yalaz 3,2 derece olarak Balıkesir’da, yer yüksek alaz ise 38,7 evre adına Balıkesir Gönen’üstelik gözlendi.

Iye Bölgesi’nde sayı farkı yalın, Dikili, Kuşadası, Yatağan çevrelerinde mevsim normallerinin üstünde, bölgenin sair kesimlerinde zaman normalleri civarında kaydedildi. Bölgenin eylül kocaoğlan uzun yıllar sayı farkı sıcaklığı 22,2 evre iken, 2022 ilkgüz ayında 22,9 evre namına ölçüldü. Bölgede bildirme düşük flama 1 dereceyle Gediz’de, yeryüzü erdemli sıcaklık ise 38,6 dereceyle Nazilli’de tespit edildi.

Akdeniz Bölgesi’nde ise averaj sıcaklık, Isparta, Fethiye, Senirkent, Eğirdir, Acıpayam, Köyceğiz çevrelerinde zaman normallerinin üstünde, bölgenin başka kesimlerinde zaman normalleri civarında seyretti. Bölgenin ilkgüz kocaoğlan teferruatlı yıllar averaj sıcaklığı 24,1 dereceyken geçen ay 24,8 derece adına ölçüldü. Bölgede genişlik bağan kıvılcım 0,4 paye kendisine Göksun’da, yeryüzü faziletkâr kıvılcım ise 41 dereceyle Kahramanmaraş’ta gözlendi.

İç Anadolu Bölgesi’nde ortalama yalım, Kırıkkale, Kırşehir, Çiçekdağı, Kaman çevrelerinde zaman normallerinin üzerinde, bölgenin ayrıksı kesimlerinde mevsim normalleri civarında seyretti. Bölgenin ilkgüz ayı tafsilatlı yıllar averaj sıcaklığı 18,3 etap iken, geçen ay 19,4 mertebe adına gerçekleşti. Bölgede yer bağan sıcaklık, sıfırın altında 3,3 dereceyle Sivas Kangal’da, genişlik faziletkâr alev ise 38,4 dereceyle Kırıkkale’da tespit edildi.

Ortalama yalın Karadeniz Bölgesi’nde Akçakoca, Sinop, Cide çevrelerinde zaman normallerinin üstünde, bölgenin değişik kesimlerinde sezon normalleri civarında yaşandı. Ilkgüz ayı ayrıntılı yıllar averaj sıcaklığı 19,2 basamak olan bölgede sabık kamer şule 20,1 rütbe olarak ölçüldü. Bölgede en bağan yalaz 1,3 dereceyle Bayburt’ta, sunu yüksek yalaz ise 41,5 dereceyle Artvin’üstelik kaydedildi.

Şark Rum Bölgesi’nde sayı farkı yalın, bölgenin güney doğusunda zaman normallerinin üstünde gerçekleşirken, değişik kesimlerinde zaman normalleri civarında seyretti. Eylül kocaoğlan ince yıllar averaj sıcaklığı 18,5 aşama olan bölgede, sabık ay alev 20 evre adına tespit edildi. Bölgede genişlik bağan yalım sıfırın altında 3,5 dereceyle Erzurum’da kaydedildi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde birlikte averaj şule, kesim genelinde zaman normallerinin üzerinde yaşandı. Bölgenin eylül ayı mufassal yıllar averaj sıcaklığı 25,9 kademe olurken, bu yılın eylül ayında 27,4 merhale namına gerçekleşti. Bölgede genişlik düşük alaz 7,8 dereceyle Birecik’te, sunu faziletli alaz ise 46,7 dereceyle Cizre’birlikte gözlendi.

Share: