Şırnak haberi | Şırnak’ta tarım ile büyüklük ekonomisine yardım sağlanması için icraat başladı

Şırnak’ta ekincilik ile büyüklük ekonomisine ulama sağlanması üzere icraat başladı

“Tarım şenliği etkinlikleri ile çiftçilere yüzdelik 75 hibeli sertifikalı döl dağıtıldı

ŞIRNAK – Ekincilik ve Orman Bakanlığınca, Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi çerçevesinde Şırnak’ta ‘Ekincilik Şenliği Etkinlikleri’ bünyesinde sertifikalı döl ve kışlık göveri fidesi tevzi töreni gerçekleştirildi.

Sertifikalı tohumda 2 milyon 500 bin bütçeli yüzde 75 hibeli projede 160 titrem yasmık, buğday ve arpa tohumu ile kışlık göveri fidesinde ise yüzdelik 75 mevhibe ile 1 milyon, 200 bin proje mesabesinde 500 bin fide dağıtım törenleri Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bahçesinde yapıldı. Ekincilik şenliği etkinliğine, Şırnak Valisi Osman Bilgin, Şırnak İl Ekincilik ve Orman Müdürü Selman Demirel, kurum müdürleri ve çiftçiler katıldı.

Vali Osman Bilgin, törende yaptığı konuşmada, “Ülkemiz hemen fabrikalar ile değil, tarımda, turizmde, sanayide çalışan ve çoklu sektörlerde insana ihtiyacı olan bire bir ülkedir. Çokça şişman benzeri ülkeyiz, 85 milyon nüfusu var, taze tıpkı nüfusu var. Dünyada akıbet olarak yaşanan konjektöre baktığımız antlaşma tarımın ne kadar cesim olduğunu hepimiz alay malay görüyoruz. Elan ilk çalışılmaması gereken, istenmeyen kısım yerine bildik tarım sektörü insanoğlunu yüz yüze noksan olduğu sonuç buut ile bildirme önemli sektörlerden biri haline getirdi. Yer eke sektördü tıpkısı meydanlık insanlar uzaklaştı ve tekrar arz oylumlu kesim oldu. Ezcümle tığ gıdaya ulaşamadığımız sürece istediğiniz büyüklüğünde zenginliğiniz olsun, tek anlamı bulunmayan. İnsan doğduğu günden ölünceye kadar gelişigüzel dönem gıdaya ihtiyacı var. Nedeniyle bu süreç içerisinde bizlerin ekincilik ve hayvancılık alanında üretimi bırakmamalıdır. Başkaca bu alanda teknolojiyi dahi kullanarak, vatandaşlarımızın desteklenmesiyle gelişigüzel bu alandaki üretimimizi artırmalıyız. Şırnak kendi tüketimin yüzde 7’sini üretebiliyor. Çokça keskin bir format. Bütün diyoruz, istihdam alanı yok Şırnak’ta, takkadak istihdamı tarımda kedi içimizde çözsek, insanları tarıma yönlendirsek, kendi ihtiyacını karşılayacak yüzde 93’lik bire bir alanı düşündüğümüzde haddinden fazla koca aynı istihdam alanı oluşturacağız” dedi.

“Yıldırı örgütünün yararlandığı ormanlar değil, vatandaşların yararlandığı, gelir getiren ormanlar boşaltmak istiyoruz”

Cizre Barajında bodur sürede çalışmalara başlanacağını rapor eden Vali Bilgin, “Tarımla ilişkin Cizre ve İdil ovalarını suvarmak ile ilişik Cizre Barajımızı birlikte sunu bodur sürede başlanıyor. Ovalarımız artık sulanacak, amma velakin çalışan bir kesime ihtiyacımız var. Şırnak’ın yüzdelik 40’ı orman görünüyor ama orman namevcut. Bu dağları cins anlamda ormanlaştırmalıyız. Amma vatandaşların yararlandığı ormanlar olmalıdır. Fıstık, koz, badem, zeytin bölgesine göre, benzer çiftçilerimiz ile bu projeyi uygulamaya geçiriyoruz. Terör örgütünün propagandasını yapan HDP, yasal görünümlü yasa dışı partinin eylemlerinde daima ‘celal ormanları kesiyor’ diyor. Yarayışlı, biz buraları ormanlaştırmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımız gelin herhangi bir yeri ormanlaştıralım. Amma yıldırı örgütünün yararlandığı ormanlar değil, vatandaşların yararlandığı, vatandaşa iktisadi dirimsel getiren ormanlar yarmak istiyoruz. Vatandaş kâfi ki gelsin biz gelişigüzel projeye karşılık ayıracağız. Burada misyon sunmak. Ailelerinizin geçimini seçmek. Ama genişlik önemlisi hangi vatandaşın vatandaşa kadın olduğu, ne vatandaşın devlete eksikli olduğu aynı hep oluşturmak. Sizleri özgür bire bir can olarak ayakta durabilecek vatandaşlar haline tebliğ etmek. Bağımsız Milletvekili fert olmanız, bu ülkenin özgürleşmesi almak. İnsanların özgürleşmesini istemeyen kesimler var. Biz burada şevket olarak insanların başkasına el açmasını değil, bilakis can kendisine ayakta durmasını hatırlamak üzere bir hep oluşturmaya çalışıyoruz. Bunun için ekincilik, hayvancılık, sanayi ile üretime yönelmeliyiz” diye niteleyerek konuştu.

Şırnak İl Tarım ve Orman Müdürü Selman Demirel bile, “Bakanlığımızca ekincilik arazilerinin kullanımı etkinleştirmesi ile ait proje ile çiftçilerimize işsiz durumundaki bu arazilerde yüzde 75 armağan ile kısaca 160 tona andıran sertifikalı döl dağıtımımız olacak. Buradaki amacımız küçük çaplı tarım dışı eksik arazilerimizi tarıma kazandırmak. Bölgemizde bulunan bu siftinlik yetenekli bu arazilerimizi kazandırıncaya büyüklüğünde, bu alanda çalışmalarımız devam edecek. Kıtipiyoz yetenekli alanları tayin ediyoruz. Geçen sene tespit ettiğimiz arazileri tarıma kazandırmıştık. Bu herhangi bir yıl artarak bitmeme edecek. Bölgemizde süreduran durumda arazi bırakılmayıncaya kadar çalışmalarımız devam edecek. Sabık yıl bin 200 dekara mümasil araziyi tarıma kazandırdık. Bu seneki hedefimiz 2 bin 500 dekar alanı tarıma vermek olacaktır” şeklinde konuştu.

Çiftçi Ahmet Özbey ise, “Kendi imkanlarımız dahilinde matbu ve çocuk fiyatlarının çokça pahalı olması dolayısıyla tarım alanlarımızı ekemiyorduk. Bakanlığın yüzdelik 75 yavru desteği ile bundan sonra bu alanlarımızı ekeceğiz. Buna destek olan başta bakanlığımız ve valiliğimize çokça teşekkür ediyoruz” dedi.

Share: