Şırnak haberleri… Şırnak’ta üreticilere soy sop ve fide desteği

Şırnak’ta Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce düzenlenen tarım şenliğinde üreticilere kışlık göveri fidesi ve sertifikalı yavru desteği sunuldu

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen etkinlikte, Ekincilik ve Orman Bakanlığının Ekincilik Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında üreticilere yüzdelik 75 hibe desteğiyle 500 bin sebze fidesi, 160 ton de sertifikalı tohum dağıtımı yapıldı.

Vali Osman Âlim, etkinlikte yaptığı konuşmada, dünyada etkisini gösteren salgın ile tarımın öneminin henüz dahi anlaşıldığını belirterek, tarımın serencam yıllarda bildirme önemli sektörlerden biri haline geldiğini söyledi.

Tarımda teknolojiyi kullanıp, vatandaşları destekleyerek üretimi artırmayı hedeflediklerini dile getiren Âlim, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cizre Barajımıza yeryüzü güdük sürede başlanıyor. Ovalarımız çıktı sulanacak. Şırnak’ın yüzdelik 40’ı orman görünüyor ama orman namevcut. Bu dağları nesep anlamda ormanlaştırmalıyız amma vatandaşların yararlandığı ormanlar olmalı. Fıstık, ceviz, badem ve bölgesine bakarak zeytin. Eş çiftçilerimizle bu projeyi uygulamaya geçiriyoruz. Eş her yeri ormanlaştıralım ama terör örgütünün yararlandığı ormanlar değil, vatandaşların yararlandığı, vatandaşa ekonomik sağlık getiren ormanlar düzenlemek istiyoruz.”

Fide desteğine üstelik değinen Bilimci, bu desteğin üreticilere leziz olmasını diledi.

Âlim, “Burada erek fora etmek. Vatandaş kâfi kim gelsin, seçme projeye karşılık ayıracağız. Vatandaşların ayakta durabileceği tıpkısı bütün monte etmek üzere onları ekincilik, hayvancılık ve üretime yönlendireceğiz.” dedi.

“Hedefimiz 2 bin 500 dekar alanı tarıma kazandırmak”

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Selman Demirel birlikte proje kapsamında çiftçilere yüzde 75 mevhibe ile 160 ton sertifikalı tohum verdiklerini, amaçlarının aylak durumdaki arazileri tarıma kazandırmak olduğunu tabir etti.

Geçen sene 1200 dekar araziyi tarıma kazandırdıklarını anlatan Demirel, “Bu sene hedefimiz 2 bin 500 dekar alanı tarıma kazandırmak olacak. Bu her sene artarak bitmeme edecek. Bölgemizde atıl arazi bırakmayıncaya büyüklüğünde çalışmalarımız bitmeme edecek.” diye niteleyerek konuştu.

Tohum desteği alan çiftçilerden Ahmet Özbey ise sunulan bindi üzere teşekkür ederek, bu sayede aylak arazilerde ilk teşrin yapabileceklerini belirtti.

Share: