Şırnak’ta saha fıstığı hasadı yapıldı

Şırnak’ta yer fıstığı hasat şenliği düzenlendi.

Silopi ilçesinin Buğdaylı köyünde planlı şenliğe katılan Şırnak Valisi Osman Bilgin, traktöre binerek kayran fıstığı hasadı yaptı.

Şenlikte mütekellim Vali Âlim, Şırnak’ın, Türkiye’nin 3’üncü fıstık üretim üssü haline geldiğini söyledi.

Bunda Silopili çiftçilerin balaban emeklerinin bulunduğunu kaydeden Âlim, şunları söyledi:

“İnşallah bu artağan ovayı her yönüyle sulanabilir hale getirilip artık hoppadak fıstıkta değil, özge alanlarda de eklenmiş değeri efdal ürün üreteceğiz. Aynı zamanda çiftçilerimizin ürettiği ürünleri sunma iyi şekilde değerlendirip ülkemizin herhangi bir yöresine ve ensiz dışına satacağız. Buradan özellikle ülke dışında olan Şırnaklı işadamlarımıza seslenmek istiyorum. Şırnak’ımız biliyorsunuz emin erinçli tıpkısı havza ve benzeri zamanda üstelik bol bir düzlük. Buraya özellikle sizler yatırım yapacaksınız ki özge insanlarında buraya yatırım yapmalarını teşvik edelim. Hele imdi güvenlikle ilgili tek sorunun olmadığını, halkımın sağlık içerisinde yaşadığını, bundan sonraki süreci daha çok üreterek halkımızın istihdam alanındaki sorunlarını çözmek olduğunu bilcümle gelişigüzel yapacağımız örnek tesislerle göstermeliyiz.”

Hasat şenliğine, Silopi Kaymakamı Cihat Çalıştırıcı, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, fellah ve haddinden fazla sayıda yurttaş katıldı.

Share: