Şırnak’tan getirilen 25 haftalık 775 gramlık bebeğin tedavisi sürüyor

Şırnak’tan getirilen 25 haftalık 775 gramlık bebeğin tedavisi sürüyor

25 haftalık doğan ve iki defa kalbi duran bebek helikopterle Şırnak’tan Şanlıurfa’ya getirildi

Esenlik Bakanlığı Şırnaklı bebek için seferber oldu

ŞANLIURFA – Şırnak’ta dünyaya mevrut 25 haftalık 775 gram ağırlığındaki erkendoğan süt kuzusu, Keyif Bakanlığı aracılığıyla ambulans helikopterle getirildiği Şanlıurfa’da tedavisi sürüyor.

Şırnak Ihtişam Hastanesi Kadın Doğum ve Bala Hastalıkları katma hizmet binasında 25 hafta 27 günce olarak dünyaya mevrut bebeğin encam tetkik ve korkulu hizmet gerektiği amacıyla Şanlıurfa’ya sevkine değişmeyen verildi. Keyif Bakanlığından murat edilen cankurtaran helikopter Şırnak Şerafettin Murahhas Havalimanına indi. 112 Evgin Servis ekipleri marifetiyle ambulansla havalimanına götürülen bebek gelgel ambulansıyla Şanlıurfa’ya getirildi. Burada özel benzeri hastaneye irsal edilen bebeğin kullanılmamış doğan bunaltıcı bakım ünitesindeki tedavisi sürüyor.

“İki sefer kalbi durdu”

Erkendoğan bebeğin otama süreci ve akıbet durumu ile ilişik açıklamada bulunan hususi hastane Başhekimi Dr. Cengiz Karakucak, “Geçkin akşam saat 20.00 civarlarında bir ayvaz sayrı bebeğimiz geldi. Çağa elbette prematüre tevellüt 25 haftalık ve 775 gram ağırlığındadır. Buraya gelirken amiyane bire bir yolda işte kalbi durmuş, onunla ilgili icraat müdahaleleri işlenmiş, konfirmasyon aldık. Buraya geldiğinde dahi bir defa henüz kalbi durdu. Tekrar engelleme edildi ama şu dakika çağa pek genel durumu tabiatıyla şiddetli yani 25 haftalık olduğu için bunlarda akciğerlerde yetmezlik oluşur. Antrparantez bir da ensefaloseli var. Katma adına apayrı tıpkı hastalığı elan var. O yüzden geldiğinden bu yana hastanın genel durumu az buçuk elan it canlı, en azından şuan mekanik olarak solunum problemi bulunmayan. Akciğerlerinde belli belirsiz birlikte olsa bir salah var. Ancak 775 gram olması nedeniyle inşallah biz elimizden geleni yapacağız. Haddinden Fazla etraflı süre yatar. Bu bebekler yani 2 kilo, 3 kilogram olana kadar burada kalırlar. Zaruri tedavileri yapılmaktadır. İnşallah bodur sürede size iyice haberler veririz. Hakeza vakaları çok aldık. Genelde bittabi bu hastalar haddinden fazla himmet isteyen hastalar yeniden bile liyakatli olduğumuz çokça pestil oldu. Yani o yüzden inşallah bu hafta süresince elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.Share: