Sivas Kongresi’nin 103. sene dönümü

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Âlim ile Sivas Tecim ve Endüstri Odası (TSO) Başkanı Mustafa Eken, Sivas Kongresi’nin 103. yıl dönümü dolasıyla tebrik kartı mesajı yayımladı.

Âlim, mesajında, 4 Ilkgüz 1919’da umum dünyaya balaban tıpkısı ders verildiğini belirtti.

Milli Mücadele’yi başlatan Atatürk’ün, Anadolu’nun yer inanılır şehri Sivas’ta özgür Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini attığını vurgulayan Bilim Adamı, şunları kaydetti:

“Türk milletinin bildirme zehir şerait altında bile çıkış belgesi yolunu bulabildiğinin iyicene benzeri örneği olan 4 Ilkgüz Sivas Kongresi, tarihi bembeyaz, geleceği kültürlü Türkiye Cumhuriyeti’nin mihenk taşıdır. Atatürk’ü ve cebe arkadaşlarını 108 dolaşma bağrına basarak Milli Mücadele’ye büyük yardım sağlayıcı Sivaslılar ise bir vakitler olduğu kadar bugün bile vatanı amacıyla seve seve canını vermeye hazırdır. İşte bu kalp ve düşüncelerle 4 Ilkgüz Sivas Kongresi’nin 103. sene dönümünü kutluyor, ilkin Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk görünmek üzere, bilcümle istiklal kahramanlarımızı rahmetle ve şükranla anıyorum.”

STSO Başkanı Mustafa Eken’in mesajı

Eken ise Sivas Kongresi’nin Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yetişkin tıpkı dönüm noktası olduğuna aksan yaparak, “Türk ulusu, Sivas’ta tesanüt içerisinde kendine baştan çekinmezlik duymayı öğrenmiştir. Benzeri uğur doğrultusunda birbirine sımsıkı sarılarak, başarabilme inancını tazelemiştir. Bu kongrede, Mustafa Eksiksizlik’in ‘Ya İstiklal, evet Ölüm’ anlayışı lakayıt şartsız benimsenmiş, millet iradesine dair bağımsız milletvekili, modern Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Share: