Sokak köpeğinin ısırdığı 10 yaşındaki çocukla ilgilendiren keder gerçeği doktoru paylaştı: Beyni müteessir, durumu çok kritik

Bitlis’in Adlicevaz ilçesinde 5 hafta önce işsiz kapik marifetiyle ısırılan iki çocuktan birinde kuduz virüsü tespit edildi. İlk testi aksi çıktıktan sonra kuduruk virüsüne rastlanan 10 yaşındaki Mustafa Erçetin Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedaviye makbuz. Durumu pahal olan Erçetin kısık bakıma kaldırılırken, karşıt hâller ve manasız konuşmalar sergilediği, sudan korktuğu belirtildi. Amiyane çocuğun serencam durumuyla ilişik bilgiyi Yavru Enfeksiyon Hastalıkları Veri Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mualla Bülent Cengiz verdi.

ÇOCUĞUN DURUMU KRİTİK

Cengiz, “Çocuğumuz 21 Ekim’den beri pahal hizmet ünitesinde izleme ediliyor, teneffüs cihazına ilişkin. Likit tedavisiyle destekleniyor, içki basıncındaki yükselme ve düşüşler engellenmeye çalışılıyor. Uyutularak analjezik veriliyor. Beynin etkilendiğine dair mehabetli bulgular var, durumu çok eleştiri” ifadelerini kullandı.

KUDUZ OLUP ZINDE 15 FENOMEN VAR

Prof. Dr. Cengiz akur virüsüyle ilişkin incitici gerçeği de paylaştı. Cengiz, dünya literatüründe şu ana büyüklüğünde akur olup işlek 15-17 arasında vaka bulunduğunu, bu kişilerin tıpkı kısmında aşı olurken kudurmuş geliştiğine dikkat çekti. Prof. Cengiz, “Bu nedenle akur, gelişen kişilerde yaşamaları üzere mucizelere ihtiyaç duyulan bire bir hastalık, hangi eyvah kim” dedi.

“ER MÜDAHALEYLE HASTALIK ÖNLENEBİLİR”

Kuduzun er müdahale edildiğinde önlenebilir bir hastalık olduğunun altını çizen Cengiz, “Kuduz hastalığı, ısırılmadan dakikasında bilahare başlamıyor, gurk dediğimiz benzeri süre var. Virüs önceki ısırılma yerindeki adale dokusunun içinden asap uçlarına giriyor ve oradan günde 1-2 santim kadar ilerleyerek beyne, omuriliğe ulaşıyor. Beyine ulaşmasıyla birlikte yeniden vücuttaki tüm sinirlere iletiliyor ve dokuları, organları etkiliyor, damla durumu gelişebiliyor. Bu nedenle çor sinirler içre yayılmadan, virüs orada çoğalmaya başlamadan sürecini durdurabilirsek hastalığı önleyebiliyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Prof. Dr. Cengiz, köpekler yoluyla ısırılma, nadiren pisik vasıtasıyla taharrüş veya kuduz aynı hayvanın salyasının bire bir insanın ayn, uç bölgesine, derisinde çığlık yahut bertik olan tıpkısı bölgesine temas etmesi kabil risklerde, yapılması gerekenleri şu şekilde anlattı:

İŞTE YAPILMASI GEREKENLER!

“Böyle ayrımsız durumda dokunaklı yerinin çok gür temizlenmesi geçişsiz. Özellikle basınçlı, tazyikli su ve sabunla şiddetli bölgesinin temizlenmesi gerekiyor. Arkası Sıra evde mevcut alkol içeren antiseptikle o toprak gine temizlenmeli ve en mail sağlık kuruluşuna başvurulmalı.”

“19 YIL BILAHARE SEMPTOM GÖSTEREN DE VAR”

“Tamam bunlar ne büyüklüğünde erken yapılırsa o kadar mebzul. Çor vücuda girdikten genelde 1-3 ay sonraları gelişiyor ama birkaç çevrim süresince koku gösterenler olabildiği kabilinden 19 yıl sonradan gelişen hastalığı da görebiliyoruz. Bu nedenle akur riskinin önlenmesi için ısırık ayırt edildiği zaman kötü temizliğinin yapılması ve mümkün olan bildirme kısa sürede keyif kuruluşuna başvurulması gerekiyor.”

“GELIŞIGÜZEL YIL YAKLAŞIK 36 BİN KİŞİ ÖLÜYOR”

Acun genelinde yılda kısaca 36 bin kişinin akur nedeniyle hayatını kaybettiğini tamlayan Cengiz sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Ülkemizde yılda tahminî 250 bin kudurmuş riskli irtibat oluyor. Sağlık Bakanlığımız bu aşıları ve serumları ücretsiz adına uyguluyor, hastaların takipleri yapılıyor. Dünyada yılda kestirmece 36 bin güç akur nedeniyle kaybediliyor, bunlar Asya ve Afrika ülkelerinde. Keyif Bakanlığı verilerine bakarak, ülkemizde da yılda 1 yahut 2 kuduruk vakası görülüyor. Kuduruk virüsü vücuda girmiş olsa de er uygulanacak önlemlerle, aşı ve serumla bu öldürücü hastalığı önleyebiliyoruz. Bu açıdan tetik olunması ehemmiyet taşıyor.”

Share: