Solingen faciasında 5 yakınını kaybeden Mevlüde Dinç, Amasya’da sonuç yolculuğuna uğurlandı

Almanya’nın Solingen kentinde 29 Mayıs 1993’te ırkçılar aracılığıyla kundaklanan evlerinde sâdır yangında ailesinin 5 ferdini yitiren Mevlüde Tüvana’in cenazesi, Amasya’nın Taşova ilçesinde toprağa verildi.

Almanya’dan uçakla sabaha alın Samsun’a getirilen Tüvana’in cenazesi, Taşova ilçesinin Mercimek köyüne götürüldü.

Köydeki evinin uğrunda helallik alınmasının peşi sıra, Gailesiz’in Türk bayrağına sarılı naaşı karye mezarlığına taşındı.

Amasya Müftüsü Durmuş Ayvaz’ın kıldırdığı cenaze namazının ardından Mevlüde Güre, sonuç yolculuğuna uğurlandı.

Cenaze törenine, Mevlüde Tendürüst’in eşi Durmuş ve oğlu Kamil Dinç, ailesi ve yakınları ile Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Dışişleri Icra Vekili Yardımcısı Faruk Kaymakcı, Ev ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Rıdvan Duran, DOĞRU Tümen TBMM Kol Başkanı İsmet Yılmaz, YANLIŞSIZ Fırka Umumi Başbuğ Yardımcısı Efkan Ala, YANLIŞSIZ Tümen İzmir Saylav Mehmet Uca Çelebi, AK Tümen Ankara Milletvekili Naci Bostancı, YANLIŞSIZ Tümen Amasya Milletvekilleri Levent Karahocagil ve Hasan Çilez, CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Amasya Şehremini Mehmet Solgun, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Muazzez, sair yetkililer ve vatandaşlar katıldı.

SELIM Fırka TBMM Takım Başkanı İsmet Yılmaz, haddinden fazla ümitsiz olduklarını belirterek, “Türk kadını, annesi pekâlâ olur, sunu yumruk durumda da evlatlarına, ailesine ne mesajı vermesi gerektiğini biz Mevlüde bacımızdan gördük. Tiksinme ve kini değil, görelik dilini, sevgi dilini şüphesiz çoğaltırız Mevlüde annemize baksınlar.” diye konuştu.

Mevlüde Canlı’in kız kardeşi, Solingen faciasında 12 yaşında kızını kaybeden Şehri Öztürk ise ablasının rastgele ahit Almanlara karşı ahbapça yaklaştığını ve ailelerinin amaç ve tiksinme nedir bilmediğini söyledi.

Solingen faciası

Almanya’nın Şimal Ren Vestfalya eyaletindeki Solingen kentinde, 29 Mayıs 1993’te Zihayat ailesinin Untere Werner Caddesi’ndeki evleri kundaklanmış, saldırıda Gürsün İnce (28), Hatice Gailesiz (19), Gülüstan Öztürk (12), Görüntü Tendürüst (9) ve Saime Canlı (5) hayatını kaybetmişti.

Share: