Son an olgun! Senaryo gerçeği dereye uçar traktörden yaralıları hakeza kurtardılar

Düzce’dahi düzenlenen tatbikatta senaryo gereği orman işçilerini haiz traktör heyelan sonucu dereye uçtu. Gerçeğini aratmayan görüntülerin yaşandığı tatbikatta, 16 dertli ekiplerin gösterişli çalışması ile kurtarıldı.

Düzce’nin Kaynaşlı ilçesine kapalı Darıyeri Hasanbey köyünde planlı tatbikatta senaryo gereği orman işçilerini taşıyan traktör dereye uçtu. Olayı gören vatandaşların ihbarı sonrasında UMKE, AFAD, 112 Acil Keyif ve taharri kurtarma ekipleri bölgeye gönderildi. Antrparantez uyanık ve polis güçleri ekipleri de bölgede geniş güvenlik önlemleri aldı. Traktörün römorkundan dereye savrulan yaralıların yanına giden UMKE ekipleri geçmiş müdahalelerini gerçekleştirirken, AFAD ekipleri de yaralıların dere yatağından kurtarılması amacıyla mücahede yaptı. Öz yatağı içerisinde 6’sı ağır sıklet 11 sevimli için faaliyet başlatan ekipler, öncelikle ciddi yaralılara engelleme etti. Sivil toplum kuruluşlarının da bindi verdiği tatbikatta yaralılar ekiplerin müdahalesi ile gelişmemiş sürede dere yatağından çıkarılarak afiyet ekiplerine teyit edildi. İnsansız çekicilik uzlaştırıcı ve 64 personel ile 17 aracın katıldığı tatbikat gerçeğini aratmadı. Tatbikatta personellerin gayretleri dikkatlerden kaçmadı.

“Asıl olaylara henüz acul ve dizi müdahaleler amacıyla ferah ayrımsız manevra”

Afiyet personellerinin 16 kişinin yaralanması ile sonuçlanan kaza senaryosunda gayretle çalıştıklarını dile getiren Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmayan, “16 kişinin yaralanması ile ilişik bire bir manevra yaptık. Keyif personelleri, AFAD ekipleri, hususi kuruluşların de katılımları ile açık katılımlı tatbikat yaptık. Kontrol istirdat çalışmalarını gerçekleştirdik. Birçok afet ve gidiş geliş kazalarında ekiplerimizi hazır bulundurmamız gerektiği amacıyla bu etkinliği yaptık. Soy olaylarda elan aceleci ve kol müdahaleler için bol bire bir manevra oldu. Çokça fena hâlde tıpkısı format gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

“16 kişinin yaralandığı bir ilçe senaryosu kuruldu”

Orman işçileri ormandan döndükleri esnada 16 kişinin yaralandığı bire bir kaza senaryosu kurduklarını dile getiren Düzce AFAD İl Müdürü Ulvi Kartal ise, “Senaryomuza göre orman işçilerinin posta kenarında öz suyunun yükselmesi sonucu meydana gelen kayşa ile birlikte 16 kişinin yaralandığı, 6 kişinin kişi imkanları ile kurtulduğu, 10 kişinin ise ekipler vasıtasıyla kurtarılması üstüne yapıldı. Türkiye Kıyamet Müdahale Planı 2014 yılında yürürlüğe girdi. 2022 yılında da güncellemesi yapıldı. 23 düzentileme grubumuz var. Bunlardan birisi de sağlık grubu. Bu gruplar herhangi bir yıl tıpkısı posta zat alanlarında manevra yarmak durumundalar. Bu yılda Esenlik Müdürlüğü burada tatbikat gerçekleştirdi” dedi. – DÜZCE

Share: