Son zaman haberi: 5.8’lik deprem tatbikatında göçük altında kalanlar kurtarıldı, sâdır hararet söndürüldü

KAYSERİ’de, 6 ilden 2 bin 900 kişinin katımıyla 5.8 büyüklüğündeki zelzele tatbikatı yapıldı. Tatbikatta yıkılan binanın enkazında kalanlar kurtarılıp, çıkan ateş itfaiye aracı yoluyla söndürüldü.

Talas ilçesi Bahçelievler Mahallesi’nde, Türkiye Facia Engelleme Planı kapsamında sarsıntı tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatta senaryo gereği 5.8 kadar deprem meydana geldi ve sonrasında yıkılan tıpkı binanın altında haddinden fazla sayıda dirilik yatık kaldı. AFAD, JAK, UMKE ile itfaiye aracı ekipleri, enkazın altında mütezayit ve kötü atarak müzaheret isteyenleri ‘Neredesiniz?’ diye bulmaya çalıştı. Enkazdan çıkarılanlar ise sedyelerle boşaltma edildi. Zelzele sonrası bire bir binada sâdır hararet de itfaiye ekiplerince söndürüldü. Yaklaşık 1,5 saat süren manevra, başarıyla tamamlandı. Tatbikat sonrası açıklama eden AFAD İl Müdürü Osman Atsız, şu ifadeleri kullandı:

“Bölgemizde yer sarsıntısı tatbikatımızı yaptık. Nevşehir, Kırşehir, Yozgat, Kahramanmaraş ve Sivas’tan tatbikatımıza paydaşlık oldu. Bu katılan arkadaşlarımızla bu arada sahada personel olarak 775 kişi fariza yaptı. Okullarda yapılan tatbikatlarımızda ise 960 emanet ve vatandaşlarla bu arada mecmu 2 bin 900 sevimli sahada fariza yaptı. Kurumlarımız yapılan tatbikatlarda ne yapmaları gerektiğini yeniden pekiştirmiş oldu. Tatbikatlarımız cevvaliyet kesmeden sürecek.”

Share: