Sonuç an bilgelik! KREDİ KARTI BİLGİLERİNİ ARAKÇI YANLIŞLIK ÖRGÜTÜNE OPERASYONDA 4 DURDURMA

İZMİR merkezli Ankara ve Tekirdağ’da kişilerin itimat kartı bilgilerine ulaşıp, internet üzerinden aksata yaptıkları belirlenen şüphelilere yönelik eş anlı ameliyat düzenlendi. Operasyonda gözaltına alınan 6 kişiden 4’ü tutuklandı.

Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla banka ve kredi kartlarını kötüye kullanan, şahsi verileri hukuka hilaf adına veren ve ele nâkil cürüm örgütüne yönelik anket başlatıldı. Soruşturma kapsamında İzmir Güven Müdürlüğü Siber Suçlarla Savaşım Şubesi’nin yürüttüğü çalışmada, şüphelilerin hoppadak nida ile girilen ‘Discort’ adındaki sosyal medya uygulamasında gruplara eklendikleri, gruptakilere ilişik itimat iri bilgilerini komite karşılığında temin ettikleri belirlendi.

KİMLİK BİLGİLERİNİ DEPOLAMIŞLAR

Şüphelilerin realizasyon edilen cesaret kartı bilgileriyle, kişilerin bilgisi ve rızası dışında adlı markalara ilgilendiren online mağazalardan giysi ürünleri satın aldıkları, başkalarının hesabına ve adresine ısmarlama verdikleri belirlendi. Şüphelilerin, satın aldıkları ürünlerden tıpkı kısmını yapmacıklı etiket kullanarak bizzat konfirmasyon aldıkları, ürünleri ise tıpkısı giysi uygulaması üzerinden daha düşük bedelle satışa çıkardıkları ortaya artık. Şüphelilerin yüzlerce kredi kartı ile etiket bilgisini bilgisayarlarında ve cep telefonlarında depoladıkları belirleme edildi.

4’Ü CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ, ‘JOKER’ İN SORGUSU SÜRÜYOR

Yapılan teknik ve fiziksel takibin peşi sıra ekipler, İzmir merkezli Ankara ve Tekirdağ’da şüphelilere müteveccih senkronik faaliyetler düzenledi. Operasyonda 6 şüpheli gözaltına alınırken, adreslerde yapılan aramalarda haddinden fazla sayıda dijital materyal, vatandaşlara ait emniyet kartı ve kimlik bilgileri ele geçirildi. Emniyetteki işlemlerinin ardından 1 şüpheli ifadesinin ardından başıboş bırakılırken, K.İ, O.Ş, E.Ö ve A.T sevk edildikleri mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. ‘Joker’ kod ünlü 1 şüphelinin ise emniyetteki işlemleri sürüyor.

Share: