Sonuç an haberi: FETÖ’ye müteveccih Gazi Turgut Arslan Operasyonu’nda 543 aynasız gözaltına alındı

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) vezneci ATM’lerinden kartsız muamelat, kargo ve vasıtasız doğrulama yöntemleri ile örgütün güncel yapılanmasında fariza alan mensuplarına uyumlu namına gerçekleştirdiği mal transferi, emniyet birimleri ve Mali Suçları Araştırı Yerleşmiş Başkanlığı (MASAK) koordinasyonunda düzenlenen Gazi Turgut Arslan Operasyonu ile açıklanmış edildi.

Alınan bilgiye bakarak, FETÖ’nün edimsel yapılanması, yıpranmamış öge temini ve para kaynaklarının deşifresine müteveccih 81 iklim cumhuriyet başsavcılıklarından terörizmin finansmanı kapsamında alınan anket izinleri doğrultusunda Inanma Umumi Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Taksirat (KOM), Terörle Savaş (TEM), Siber Suçlarla Mücadele kat başkanlıkları ile İstihbarat Başkanlığı ve MASAK ekiplerince 8 kamer boyunca mahremiyet zarfında ölçülü sormaca bugünkü operasyonla sonuçlandı.

Haklarında bakı kararı sunulan 704 FETÖ şüphelisinin yakalanması amacıyla 59 ilde düzenlenen operasyonlarda şu ana büyüklüğünde 599 çirkin gözaltına alındı.

Şüphelilerle Türk lirası ve döviz cinsinden gebe miktarda mal, değerli eroin, dijital gereç ile örgütsel belge ele geçirildi.

Operasyon kapsamında yapılan çalışmalar, örgütün aktüel durumu, bakir öge edinim çalışmaları ve para transferlerinde kullandıkları yöntemleri birlikte şişman oranda ahit ışığına çıkardı.

Mahrem aranjman ve renklendirilmiş kriptolar

Yapılan çalışmalarda örgütün, halen kamuda öğretim üyesi, sarıklı, yürütüm dulda memuru, tababet doktoru namına görev işleyen açıklanmış idmansız, renklendirilmiş üyeleri ile mevcudiyetini bitmeme ettirme çabasında olduğu tespit edilirken kamu personeli 17 şüphelinin, örgütün bâtın yapılanmalarının akçalanmış edilmesinde kurye namına etkin alengir aldıkları belirlendi.

Şüphelilerden 153’ünün KHK’lar ile kamudan ihraç edildiği, 72’sinin güven ve Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki mesture yapılanmada olduğu belirlendi. 238 şüphelinin ByLock kullanıcısı olduğu tayin edilirken 40 zanlının adlarının imtihan soruşturmalarında düz aldığı ortaya çıkarıldı. Ayrıca şüphelilerden 27’sinin kaza nahiye sorumlusu, 244’ünün ise öğrenci avrat yapılanması mensubu namına teşkilat enerjik azamet oynadığı belirleme edildi.

Çalışma evleri ve mektepli temini

Ekipler yaptıkları çalışmalarda, baştan organizasyon faaliyetleri kapsamında eleman temini için bakir teşkilat evleri açıldığını, alelhusus KHK kapsamında ihraç edilen örgüt üyelerinin bu faaliyetlerde aktif görev aldığını belirledi.

Faaliyetlerin ED adına kodlanan güya yer eğitim bilimi danışmanına ifade edildiği, bu evlerinin finansmanının örgüt tarafından karşılandığı, bu faaliyetlerde görev sunulan teşkilat üyelerine üstelik maaş verildiği ortaya çıkarıldı.

Mağduriyet algısı oluşturmaya çalışıyorlar

Şüphelilerin örgütün sözde ense yönetiminden gelen talimatlara akıllıca kendisine kamuoyunda KHK’larla ihraç edilenlerin “yazıksız olduğu, mağdur edildiği, topyekün iadeli edilmeleri gerektiği” algısı oluşturmaya, kamuoyu desteği almaya çalışıldığı tayin edildi.

Bu kapsamda şüphelilerin hele Twitter özellikle tutmak üzere toplumsal medyada haftada bildirme az 4 aktarılma örgütün ense yönetiminin belirlediği konularda “hashtag” çalışması yaparak paylaşımın “TT” olmasını tedarik etmek üzere sistemli bire bir biçimde sosyal medya üzerinden dezenformasyon faaliyetleri yürüttüğü belirlendi.

Operasyon sürecinde, örgütün zımni yapılanmasında yer kayran ve finansal yerine desteklenen örgüt üyelerince bu platformlarda “fake” hesaplarla paylaşımlar yapıldığı dahi tespit edildi.

Örgütün yeniden organizasyon çabası

Örgüt kayırıcı yönetiminin cezaevinde bulunan, boşaltma olan, gözaltına alınan cemi üyelerinin durumunun haftalık ve aylık olarak strateji edilmesi talimatı doğrultusunda; tahliye olan örgüt üyelerinin takibinin yapıldığı da soruşturmayı yürüten birimlerin tespitleri beyninde yer aldı.

Eleman temininde yaşanan sorunları gidermek adına, hele aktif pişmanlıktan faydalanmayanların bilinmeyen birimlerde fariza almasının sağlanması üzere örgüt üyelerince hazırlanan tabloların örgütün eğin yönetimine ulaştırıldığı çalışmalarla açıklanmış edildi.

Mahrem sorumluların akçalanmış edilmesi amacıyla örgütün belirlediği kriterler

FETÖ’nün edimsel yapılanmasında fariza kayran ve örgütsel talimatlara uyan örgüt mensuplarına ağır ezgi olarak mülk transferinde bulunulduğunu belirleyen ekipler, transfer edilen tutarın, azrail teşkilat üyesinin aktif pişman olup olmama durumu, örgüte bağlılığı ve örgütsel konumuna göre farklılık gösterdiğini tayin etti.

Öte yandan yurt dışında bulunan mal sorumluları eliyle teşkilat üyelerinin listesinin Türkiye’deki nihan kuryelere şifreli namına iletildiği ve mülk transferinin yetersiz dışı kaynaklı adına yapıldığı de belirlendi.

Silikon parmaklar

Örgüt üyelerine servet transferi yapılırken ATM’leri kartsız işlem sürecinde muamele diploma ve teslim kodu istemeyen bankaların pahal yerine tercih edildiği, iş sırasında gönderici hanesine alıcının bilgilerinin yazıldığı, bu sayede alıcının yalnız başına mal yatırmış kabil gösterilmesinin sağlandığı ortaya çıkartıldı.

Şüphelilerin kimliklerinin deşifre olmaması üzere üstelik ayrıca gözene, maske ve şapka kadar aksesuarlar ile gizlenmeye çalıştığı açığa çıkarıldı.

Operasyon kapsamında ele geçirilen “silikon parmaklar” ise örgüt üyelerinin inç izi bırakmamak amacıyla gösterdiği çabayı ortaya koydu.

Kargo içinde zula

Örgütün mülk aktarma yöntemlerini araştıran ekipler, paranın örgütle iltisaklı sıfır kişilerin bilgileri kullanılarak kargo ile tekstil ürünü, oyuncak, azık ürünü ve ders kitaplarının içerisine saklandığını yahut x-ray cihazlarında tespitini kesmek amacıyla kargo kolisi içerisinde ilkin oluşturulmuş meçhul bölmelere alüminyum folyoya sarılarak gönderildiğini belirledi.

Fiziki buluşma

Şüphelileri 8 ay süreyle adım adım strateji eden operasyonel birimler, örgütün alelhusus hafi sorumlularının, internet tabanlı haberleşme programları üzerinden kararlaştırdıkları yerde buluştuklarını ve özellikle cami, AVM tuvaleti, çocuk parkı kadar mekanları kullandıklarını tayin etti. karşı karşıya görüşmeme noktasında örgütün pinti talimatının olduğu belirtildi.

Operasyon derinleştirilerek bitmeme edecek

Finans aktarımında hareketli tekellüf kayran şüphelilere müteveccih düzenlenen ustalık ve fiziksel takipler sonucu belirleme edilenlerin, örgütün edimsel saklayarak yapılanmasında canlı aynı şekilde fariza aldığı belirlendi.

Soruşturmanın elde edilen verilerin incelenmesi ve elde edilecek bakir bilgiler doğrultusunda derinleştirilerek sürdürüleceği öğrenildi.

Share: