Sonuç dakika haberleri! Araçla avukata çarpan polisin yargılanmasına bitmeme edildi

Şırnak’ta bire bir avukata araçla çarptığı gerekçesiyle saha komiseri yardımcısı S.E’nin yargılandığı davanın duruşması görüldü.

Şırnak Esas Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, tutuksuz maznun S.E. amade bulundu.

Duruşmaya kıygın sıfatıyla avukat Serkan Karataş katılmazken onun hesabına avukatları sanıktan şikayetçi oldu.

Sanık S.E. savunmasında, Serkan Karataş’a bilerek çarpmadığını belirterek, “Aracımda mankafa giderken çarptım elbet vurduğumu hatırlamıyorum. Kişiyi ilk kez olay yerinde gördüm. Bilerek yaptığım bir nitelik değil” dedi.

Sanık S.E’nin tutuksuz yargılanma halinin devamına değişmeyen veren mahkeme, ayrıca “görevsizlik” kararı vererek dosyanın Şırnak Vahim Ceza Mahkemesine gönderilmesini üstelik kararlaştırdı.

İddianamede, sanık üzerine “bile bile öldürmeye girişim” suçundan ağırlaştırılmış müebbet mapus cezası isteniyor.

Duruşmayı TBB Başkanı Sağlık Sağkan birlikte izledi

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, duruşma sonrası yaptığı açıklamada, davanın takipçisi olacaklarını belirterek, “Yargılamada yapılacak değerlendirmenin hukuken ‘insan öldürmeye adım’ mü yoksa ‘kasten cerh suçu’ mu olduğu vahim ukubet mahkemesi aracılığıyla yapılması müstelzim benzeri değerlendirme neticesidir ve mahkemenin da bunu görerek bire bir meydanlık karar kasılma etmesi hepimiz açısından kıymetlidir. Bizler bu davanın sonuna büyüklüğünde takipçisi olacağız” diye konuştu.

Şırnak Baro Başkanı Rojhat Dilsiz dahi duruşmayı, Van, Gaziantep, Balkı ve Hakkari’den bir nice avukatın izlem ettiğini söyledi.

Share: