Sudan, “kontak içindeki faaliyetlerini askıya düzlük” Afrika Birliğini kararı düzeltmeye çağırdı

Sudan Emir Konseyi Başkanı ve Cıvıl Cıvıl Komutanı Orgeneral Abdulfettah umum-Hüccet, ordunun 25 Teşrinievvel 2021’birlikte sivil hükümeti görevden alması sonrasında ülkesinin Afrika Birliğindeki faaliyetlerinin askıya kabul etme kararının düzeltilmesini istedi.

Ferman Konseyinden yapılan açıklamaya bakarak, Belgit, BM 77. Umumi Müesses kapsamında bulunduğu ABD’üstelik Afrika Birliği (AfB) Zaman Başkanı ve Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ile tıpkısı araya geldi.

Hisse Senedi, görüşmede Sall’e “Sudan’ın Irtibat içindeki faaliyetlerini dondurma kararını düzeltmesi” çağrısında bulundu.

Ordunun, siyasal güçlerin sivil aynı hükümet yapmak için diyaloğu hızlandırmalarını ve uzlaşıya varmalarını beklediğini tabir eden Senet, sahadaki gerçeklerin görülebilmesi için Afrika Birliğinden aynı misyonun beklendiğini aktardı.

Hüccet, 25 Ilk Teşrin’deki kalabalık müdahalesinin ise ülkedeki güvenlik ve istikrarı korumayı hedeflediğini ayrıca Sudanlılara kapsamlı tıpkı ulusal uzlaşı amacıyla okazyon vermeyi amaçladığını savundu.

Sall ise Sudanlı taraflara halkın çıkarlarına bakım eden uzlaşıya peyda olmak üzere diyaloğu tesri çağrısı yaptı.

Hüccet, AfB Komisyonu Başkanı Musa Faki ile da ülkedeki siyasi buut ve intikal döneminde karşılaşılan sorunları görüştü.

Faki, birliğin Sudan’daki siyasal sürece katılımını sürdürmeye amade olduğunu dile getirirken Hüccet bile Faki’den Sudan’ı destekleyici tutumlarını sürdürmelerini istedi.

Belgit, ABD’de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile birlikte ayrı görüştü.

Ülkesinin, Rusya’nın BM Asayiş Konseyindeki “destekleyici pozisyonundan duyduğu memnuniyeti” rapor eden Belgit, Hartum ve Moskova beyninde ayrımlı alanlarda eş iş birliğinin sürdüğünü vurguladı.

Lavrov ise Sudan’ın “Rusya ile Ukrayna arasındaki krize ilgili tarafsız tavrına” övgüde bulunarak Rusya’nın Hartum’a desteğinin sürdüğünü kaydetti.

AfB, ordunun sivil hükümeti feshedip yönetime el koyması dolayısıyla 27 Ilk Teşrin’dahi Sudan’ın birlikteki cemi faaliyetlere katılımını askıya almıştı.

Sudan’birlikte, ordunun Başbakan Abdullah Hamduk’un geçici hükümetini görevden alıp alışılmamış nakız ilan ettiği 25 Ekim 2021’den bu yana kül etken tıpkı hükümet kurulamadı.

Askeri idare ise Temmuz 2023’te bütün Sudanlıları entrika edecek seçimlerin yapılmasının peşi sıra iktidarı bırakmayı vadediyor.

Share: