Sudan Ordu Komutanı Senet: “Seçimde aday olmayacağım”

Sudan Kaime Konseyi Başkanı ve Cıvıl Cıvıl Komutanı Orgeneral Abdulfettah ahali-Belgit, intikal döneminin böylece yapılacak seçimlerde aday oluşmak istemediğini belirtti.

Birleşmiş Milel (BM) 77’nci Umumi Kurulu görüşmelerine akmak üzere gittiği New York’ta Senet, Associated Press (AP) bilgi ajansına telaki verdi.

Ülkede seçimlerin hangi ahit yapılacağı ile ilgili stabil tarih söylemeyen Senet, “Kendimi namzet olarak öne anlamak kadar ayrımsız arzum namevcut. Bu mevkide devam etmek de istemiyorum.” dedi.

Sudan’da 25 Ekim 2021’deki askeri müdahaleye cebin, o günden bu yana bitmeme eden ve 100’den aşkın kişinin hayatını kaybettiği protestolarla ilişkin Hüccet, şunları kaydetti:

“Kimesne protestocuları betimleme edildiği şekilde öldürmüyor. Protestocular, polisle çatışıyor ve polis amme malını arkalamak için yasalara göre münasebet ediyor.”

Burhan, latif tıpkısı hükümet kurulduğunda, silahlı kuvvetlerin elan yüksek aynı statüyü müzaheret etmek hesabına kurulacak hükümetin ayrımsız kurumu olacağını belirterek, seçimlerin tarihinin belirlenmesi üzere politik grupların anlaşması gerektiğini ve bunda ordunun tek rolü olmadığını vurguladı.

Hisse Senedi, “Sudan’a arkalama sözü verenler var, amma sözlerini tutmadılar. Bu dış aktörlerden haddinden fazla bindi sözü geldi amma ne efsus ki bu yardım siyasi amaçlarla kesildi.” dedi.

Cıvıl Cıvıl, seçimler olmadan iktidarı bırakmamakta ısrarcı

Kargaşa, asayiş ve beka tehdidi gerekçesiyle 25 Ilk Teşrin 2021’de sivil yönetime halk koymuş, alışılmamış hal car ederek başbakan karışma onlarca siyasiyi gözaltına almıştı.

Buyuru Konseyi Başkanı ve Cıvıl Cıvıl Komutanı Orgeneral Abdulfettah halk-Hisse Senedi, 4 Temmuz’da, sivil güçlerin sivil tıpkı hükümet üstünde anlaşmaya varabilmesi için askerin, Konfedere Milletler, Afrika Birliği ve Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesinden (IGAD) oluşan “üçlü düzenek” himayesinde hesaplı politik müzakerelerden çekildiğini duyurmuştu.

Askeri liderler, iktidarı 2023’te latif hükümete devretmeyi üstlenme ediyor.

Share: