SÜLEYMAN SEBA CADDESİ ‘DÜNYANIN SUNU MUHIT CADDELERİ’ ARASINA GİRDİ

BEŞİKTAŞ’ta kâin Süleyman Seba Caddesi aynı derginin 20 bin kişiyle düzenlediği oylamada dünyanın bildirme kostak 27. caddesi seçildi.

Kent rehberi ve kentsel hayat dergisi 2022 yılının ‘Dünyanın Yer Gururlu Caddelerini’ seçti. Acun genelinde 20 bin kişinin yaptığı oylamada Beşiktaş’ta kâin Süleyman Seba Caddesi, 27’inci bayağı listeye girerek Arz Azametli Caddelerinden biri oldu. Caddeki ‘Sıraevler’, caddenin çıban tacı yerine nitelendirildi. Acun genelinde 33 caddenin seçildiği listeye giren Süleyman Seba Caddesi’yle ilgili kendisine mahalle sakinleri ve caddeye gezmeye gelenler caddenin övgüyü adalet ettiğini söyledi.

“BU CADDEYİ DE ÇOK BEĞENDİK”

Cadde değişik şehirlerden üstelik ziyarete gelenlerin ilgisini çekiyor. Balıkesir’den geldiğini söyleyen Tuğba Yılmaz, “Ana Yol ve mekanlar oldukça pir, afili. Biz Balıkesir’den geldik, İstanbul’a göre pespaye benzeri kent. İstanbul bütün bu caddeyi üstelik çokça beğendik” dedi.

“BURADA HALA MAHALLE KÜLTÜRÜ VAR”12 yıldır caddede esnaflık yapan Deniz Işıklı, “Yaklaşık 12 yıldır bu caddede esnafım, bura çok fena hâlde tıpkısı caddedir. Bir Vakitler dahi beğenirdim, o halini da çokça severdim. Şu dakika özellikle Akaretler Sıra Evler’in bulunduğu bölük yenilendikten sonra burası çokça hareketlendi. Burada hala mahalle kültürü var, bibi kıpırdak haddinden fazla çarkıt yerlileri var, cümle birbirini tanıyor ve selamlaşıyor. Sonuç yıllarda akşamları dışarıdan çokça fazla adam gelmeye başladı. Bakir ve pop mekanların açılmasından sonraları hareketlendi. Seçilmesi haddinden fazla hoşuma gitti, ego bir vakitler dahi bu yoldan geçerdim ve çok severdim” diyerek konuştu.

“DÜNYADA 27.OLMAK TÜRKİYE’BIRLIKTE 1.OLMAK ANLAMINA BILE GELEBİLİR”Tıpkı caddede 41 yıldır atölyesinde ressamlık eden Serdar Samancıoğlu, “Atatürk’ün annesinin oturduğu tarihi aile üstelik buradadır. Caddede yenilenmiş ve restore edilmiş tarihi evler ve yapılar bulunuyor, bunlar caddeye çok balaban medlul kazandırmış yapılar. Caddeye tıpkı değişik şekliyle “Akaret evler”, “Akaretler” dahi deniliyor. Tezelden caddenin ortamında “Şuara Sofası” denilen kürsü duruyor. Burada yaşamış, bu caddelerde gezip dolaşmış şairler, cumhuriyet döneminin şanlı şairleri. Bunu ölçüm edenleri tebrik kartı ederim, dünyada 27.atılmak Türkiye’üstelik 1. doğmak anlamına de gelebilir. Süleyman Seba’nın de bu ana yol üzere nazik tıpkı anlamı var” dedi.

“TARİHİYLE, HAVASIYLA, İNSANIYLA ÇOKÇA IYICENE BİR ANA YOL”Gençlerin da bağ gösterdiği ana yol amacıyla Yasin Azad Adıyaman, ” İstanbul Beşiktaş’ta okuyan ve etkin ayrımsız zihayat yerine, alelhusus bu caddede çalıştığım için haddinden fazla mutluyum. Tarihiyle, havasıyla, insanıyla çok iyice bir ana yol” derken caddede dolaşan Azra Düsef ise, “Bu ana yol süfli fena hâlde, Sakarya’dan geliyorum, özellikle caddenin mimarisi haddinden fazla hoşuma gitti. İstanbul’u alelhusus Beşiktaş’ı seviyorum. Daima burada olamamak benim üzere biberli” diyerek konuştu.

LİSTENİN İLK BAŞI KANADA’DAN

Listenin birinci sırasında Kanada’nın Montreal kenti, Avusturalya’nın Melbourne kentinin yanı sıra İskoçya’nın Glasgow kenti 3’üncü sırada vadi aldı. Sunma Afralı Tafralı Caddeleriyle listeye giren başka kentler ortada Taipei, Kopenhag, Hong Kong, Berlin, Miami, Londra, Lizbon, Dublin, Madrid, New York ve Singapur düzlük aldı.

– İstanbulShare: