Tacikistan’da “Terörle Mücadelede Lehçe İşbirliği” konulu konuşma başladı

Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’üstelik “Terörle Mücadelede Lehçe İşbirliği” mevzulu yüksek düzeyli konferans düzenleniyor.

Tacikistan Cumhurbaşkanlığı Ofisinden yapılan açıklamaya bakarak, Tacik hükümetinin sülale sahipliğinde gerçekleştirilen konferansa, Mürekkep Milel (BM) Terörle Savaşım Ofisi, BM Orta Asya Inhibitör Diplomatlık Lehçe Merkezi, Avrupa Birliği (SUTAŞ) ve Uluslararası Af Örgütü dahi bindi sağlıyor.

Yarın sona erecek olan ve uluslararası kuruluşlar ile değişik ülkelerden çokça sayıda eğin dozaj çıkışlı ve yöneticinin katıldığı konferansın açılışında, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman konuştu.

Rahman, serencam yıllarda yıldırıcılık ve aşırıcılıktan kaynaklanan tehditlerin anbean artığını, yıldırıcı ve aşırılık yanlısı grupların faaliyetlerinin ise giderek hudut dışı ebat kazandığını söyledi.

Son 2 yılda Kovid-19 salgınının aceleten yayılması ve sonuçlarının bu tehditlerle savaş sürecini elan da ağdalı ağıl getirdiğini ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşılmasını kesintiye uğrattığını tamlayan Rahman, “Yıldırıcı gruplar, aşırılık yanlısı faaliyetlerini genişleterek, giderek daha aşkın güre insanı kendine çekiyor. Bilgelik ve iletişim teknolojilerini iletilmek dahi dahil yıldırı saldırılarını motivasyon ederek ve gerçekleştirerek bu durumdan yararlanma ediyor.” dedi.

Analiz ve tahminlere bakarak, gelecekte terör örgütleri DEAŞ ve Umum Kaide’nin bölgedeki varlığının ve faaliyetlerinin genişleyebileceğine meni eden Rahman, “Bu nedenle çağdaş teknolojileri da kullanarak terör, ayrımcılık ve dini aşırıcılığın yayılmasına karşı ortak mücadelede yenilikçi yaklaşımları geliştirmeye ihtiyaç var.” ifadesini kullandı.

Rahman, bağımsızlığının ilk yıllarında Tacikistan’ın iç savaş, aşırılık yanlısı ve terörist gruplarla yüz yüze geldiğini, bu nedenle ülkenin bahis konusu tehditlerin ortadan kaldırılmasına yönelik kamu uluslararası çabalara hareketli adına katıldığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Rahman, Tacikistan’dahi 2016-2020 döneminde Terör ve Aşırılıkla Uğraş Ulusal Stratejisi’nin kudretli şekilde uygulanmasının, 2021-2025 dönemi amacıyla yeni bir stratejinin geliştirilmesi ve benimsenmesi amacıyla yarar esas oluşturduğunu kaydetti.

Halihazırda bu stratejiyi uygulamak için hususi tıpkısı sekreterliğin oluşturulduğuna değinen Rahman, şunları kaydetti:

“Tacikistan hükümetinin aldığı tedbirler sonucunda Suriye ve Irak’tan çoğunluğu eş ve çocuklardan oluşan 400’den aşkın Tacik vatandaşı ile bu ülkelerde dini terbiye gören 5 binden çok Tacik mektepli, yıldırıcı ve aşırılık yanlısı gruplara katılmasını engel olmak üzere ülkeye kafasız getirildi.”

Share: