Tarihi köprülerin restorasyonu sürüyor

Bitlis’te Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hayata geçirilen “Dereüstü Islah Projesi” kapsamında, çevresindeki sakat yapılardan arındırılan 10 tarihi köprünün yenileme çalışmaları bitmeme ediyor.

Kadim tarihiyle birçok medeniyete aile sahipliği fail kentte, asırlar geçmiş nesir edilen tarihi köprülerin çarkıt görünümlerine kavuşturularak kentin turizmine kazandırılması hedefleniyor.

Güçlendirilen, eksikleri tamamlanan ve halel olan taşların namına yenileri yerleştirilen köprülerden 6’sının bu sene bitirilmesi planlanıyor.

Restorasyon çalışmalarını inceleyen Karayolları 11. Bölge Müdürü Hasan Ulvi Aslan, AA muhabirine, önceden Bitlis’in tarihi zenginliğinden bahsedildiğini ancak bakir yapılardan etraf bu zenginliğin çokça çok görülmediğini söyledi.

Bitlis Deresi’nin üstüne ve çevresine inşa edilen yapıların kaldırılmasıyla tarihi köprülerin ortaya çıkarıldığını anlatan Aslan, şöyle konuştu:

“Dere yatağında tümü tescilli tarihi 10 güreşçi köprüsü artık. Görev ve takı alanımızda olduğundan köprülerin onarımını yarmak bize düştü. Bakanlığımız ve Genel Müdürlüğümüzün yardımıyla çalışmaları tamamlayabilmek için 2 ayrı ihale yaptık. Alemdar Köprüsü’nün onarımı devam ediyor. Bunun birlikte Hatuniye, Pamukçular, Şerefiye 1 ve Şerefiye 2 kendisine bir numara hane ihalemiz bu şekilde oldu.”

“Bitlis’e çok büyük ayar katacağına inanıyoruz”

Hatuniye Köprüsü’nün dışındaki köprülerde kitabe bulunmadığını tamlayan Aslan, Hatuniye Köprüsü’nün 16. yüzyılda Nuh Han eliyle yaptırıldığını dile getirdi.

Hars ve Turizm Bakanlığının projeleri onaylamasıyla çalışmalara başladıklarını ifade fail Arslan, şunları kaydetti:

“Tamirat çalışmalarımız bitmeme ediyor. 10 köprünün 6’sını bu yıl bitirmeyi hedefliyoruz. 4’ünü da çekicilik şartlarına büyü kendisine Valiliğin rekreasyon alanı programına yetiştireceğimize inanıyoruz. Derenin bir tarafında Bitlis Kalesi ayrımsız tarafında birlikte yerleşme alanları bulunuyor. 16. yüzyılda iskân alanları ile kalenin bağlantısının sağlanması üzere haddinden fazla sık köprüler yapılmış. Bu himmet Bitlis’in tarihi açısından kebir çünkü öz üzerindeki bütün binalar yıkılmış ve tarih ortaya hamiş durumda. Bunun Bitlis’e çokça şişman derece katacağına inanıyoruz. Önceden hep Bitlis tarihi benzeri site diyorduk amma tarihini göremiyorduk. Şu anda öz yatağı temizlendi. Bakanlığımız, Ekin ve Turizm Bakanlığı ve Valiliğimiz kâr sağlayarak burada çabuk ayrımsız imalata girildi. Kasaba düzenlemesi sağlanarak pir aynı kaynak ve tarihin belgesi olacağına inanıyoruz.”

Köprülerin onarımının Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığı uhdesinde Karayolları Genel Müdürlüğünce yapıldığı bilgisini veren Aslan, “Köprülerin cümlesi kesme taş olarak biliniyor. Bunların onarımları üzere yoğun bir faaliyet sarf ediliyor. Tahrip reşit taşların tamamını kaldırarak namına bakir kesme taş getiriyoruz. Bazalt ve Bitlis karmaşığı adına bilinen iki cins taş kullanıyoruz.” dedi.

Share: