Tarihin izlerini haiz Rüstem Vakur Camisi, döneminin mimari özelliklerini yansıtıyor

Tekirdağ’bile Osmanlı mimarisini yansıtan tarihi Rüstem Vakarlı Cami mimarlık motifleri ve süslemeleriyle tarihe kandil tutuyor.

Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı Rüstem Vakarlı tarafından 1547-1553 yıllarında Mimar Sinan’a yaptırılan, 6 kubbeli bedesteni, hamamı, bir tane şerefeli minaresi, 5 sütunlu şadırvanı, geometrik motiflerle süslü kapı ve pencereleriyle, bayındırlık hizmetinin dallı güllü örneği olma özelliği taşıyan Rüstem Vakarlı Külliyesi, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Rüstem Ağırbaşlı Camisi da hele mimari motifleri ve süslemeleriyle dönemin tarihini yansıtıyor.

Tekirdağ Ekin ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, AA muhabirine, Osmanlı döneminden kalma camilerinin süslemeleri ve yapılarıyla halen ayakta olduğunu ve dönemin tarihi izlerinin camilerde yaşatıldığını söyledi.

Hacıoğlu, Rüstem Paşa Camisi’nin, Mimar Sinan’ın ustalık eserleri arasında meydan aldığını anlatım ederek, “Rüstem Gösterişli Camisi’ni kent içinden ve dışından bir nice konuk mülakat ediyor. Kâh firmalar dahi zaman zaman camiler amacıyla tur düzenliyor. Camilerimiz Osmanlı’nın izlerini taşıması açısından yerel ve ecnebi turistlerin ilgisini çekiyor.” dedi.

Hacıoğlu, herkesin bu ustalık eseri camiyi gelip görmesi gerektiğini belirtti.

Caminin bedii mimarisi birlikte kapısının çok ilişki çektiğine aksan özne Hacıoğlu “Caminin alelhusus koz ağacından fil cerrar kakmalı kapısı dikkati çekiyor. Abdülmecit vaktiyle yapılan mermer şadırvanda dönemin yeryüzü güzel mimari özelliklerini yansıtıyor. Rüstem Rabıtalı Camisi’nde münhal sülüs tarzında merkum hüsnü hatlar yer almaktadır. Bu Rumeli’birlikte ve Anadolu’daki bozuk yapılarda var. Bunları yazan eşhas yazılarında dua etmiş, koşma yazmış, nasihatte bulunmuş, dini motifli ve dünyevi dahi yazılar var. Bu yazılar o dönemi yansıtıyor.” diyerek konuştu.

Share: