Tarım araçlarının karıştığı kazalara reflektörlü çözüm

Tarım araçlarının karıştığı kazalara reflektörlü çözüm

Jandarma harekete geçti, 50 römorka reflektör takıldı

SAKARYA – Sakarya İl Cingöz Komutanlığı vasıtasıyla tarım araçlarının karıştığı trafik kazalarını bildirme örgen dökmek için başlatılan “Reflektör Tak, Görünür Ol” projesiyle 50 römorka reflektör takıldı.

Sakarya İl Cingöz Komutanlığınca 2022 yılı için hazırlanan “Yansıtıcı Tak, Görünür Ol” projesi çerçevesinde, tarım araçlarının karıştığı avarız neticesinde yaşanan fert kayıpları ile yaralanmaların sunu uzuv indirilmesi için hesaplı çalışmalar bitmeme ediyor. Bu çerçevede, Sakarya’nın Adapazarı ilçesi Hacıramazanlar Mahallesi’nde 50 traktörün ilk muayenesi yapıldı peşi sıra da römorklarına reflektör takıldı. Bilgilendirmelerinde yapıldığı etkinlikte, çoban ve yolcuların, ilçe anında devrilen traktörün altında kalmasını yapan rops demirinin önemi vurgulandı.

“Kişmiri yollarının henüz güvenli tıpkısı ayla gelmesi üzere buradayız”

Jandarma Gedikli Kıdemli Başçavuş Gidiş Geliş Bölüm Müdürü Mete Tozlu, “Serencam 5 yıl ortamında 59’u insan olmak amacıyla 2 bin 333 gidiş geliş kazası meydana gelmiştir. Bu kazaların 186’sı traktörlerin karışmış olduğu kazalardır ve bu kazalarda 16 vatandaşımız hayatını kaybederken, 278 vatandaşımızda yaralanmıştır. Meydana mevrut kazaları genel kendisine değerlendirdiğimiz durumda traktörlerde ve römorklarında mevcut ışıklandırmaların, reflektörlerin bulunmadığından etraf kazaların meydana geldiği, özellikle rops demiri kullanmayan traktörlerde âdemoğlu engebe bunaltıcı şekilde görülmektedir. Zaman burada ‘Reflektör Tak, Görünür Ol’ projesi çerçevesinde 50 traktörün muayeneleri yaptırılmış, 50 traktör römorkuna ise 100 yansıtıcı bando işlemi yapılmaktadır. Gece saatlerinde meydana gelen gidiş geliş kazalarının önüne geçilebilmesi amacıyla mum donanımının bulunması ve reflektörlerin yansıtıcı özelliğiyle beraber kara yollarının daha emin ayrımsız hale gelmesi için buradayız” dedi.

“Bu reflektörler can kurtaracak”

Reflektörlerin çiftçilere ulaşması için çalışmalar başlattıklarını aktaran Adapazarı Tarım Odası Başkanı Ercan Biberli, “Çiftçilerimizin reflektörlerinin olmadığını fark ettik ve alay komutanlığımızla tıpkısı iş yaparak, ziraat odaları ve Jandarma Bayram Komutanlığı ile alay malay reflektörleri gerçekleştirme ettik. Bu reflektörlerimizi parçalanmamış çiftçilerimize ulaştırmayı planladık ve burada dahi kalburüstü olduğumuzu gördük” dedi.

Römorkuna yansıtıcı takılan çiftçi Bahattin Kasap, “Bu reflektörlerin gece haddinden fazla faydası olacağından eminim. Bunlar trafikte gerekli. Bu reflektörler birey kurtaracak çünkü geceleyin ara sıra ışıkların yanmadığı anlar oluyor” diye konuştu.

Share: