Tarımın başkenti Konya, deminden de gastronominin başkenti olacak

Tarımın başkenti Konya, demin birlikte gastronominin başkenti olacak

KONYA – Hazreti Mevlana’nın şehri ve tarımın başkenti Konya, demin gastronominin başkenti kalkmak için kolları sıvadı. Konya Büyükşehir Belediye Reisi Amaç İbrahim Altay, Konya’nın 10 bin yıllık yemek kültürünün tanıtımı için bu sene ikincisini gerçekleştirdikleri GastroFest’in kilolu ilgi gördüğünü söyledi. Başkan Altay, “Konya, tarımın başkenti olduğu üzere çıktı inşallah gastronominin birlikte başkenti olacak. Ayrımsız başkent kent yerine bu konuda üstümüze sakıt sorumluluğu bildirme gür şekilde yarmak üzere çabalama sarfiyat ediyoruz. Herkesi GastroFest amacıyla Konya’ya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Konya’nın kemirmek kültürünün tanıtımına ulama sağlamak amacıyla bu sene ikincisini düzenlediği Konya GastroFest, Kalehan Atalar Bahçesi’nde değme zaman on binlerce ezgi tutkununu ağırlıyor. Büyükşehir Şehremini Garaz İbrahim Altay, Konya’nın Çatalhöyük’ten itibaren çokça sayıda medeniyete ocak sahipliği fail, üreten ayrımsız kent olduğunu belirterek, bu yönünü mevrut misafirlere aktarmak istediklerini ifade etti. Başkan Altay, “Hepinizin bildiği kadar gerçekte ayrımsız husus nerede üretiliyorsa orada yenir. Dolayısıyla Konya, bu ürettiklerini genişlik iyice şekilde sofraya sunmak amacıyla çokça gösterişli benzeri gayret gider etmiş ve 10 bin yıldır oluşturduğu kültürü şu an itibariyle tığ da gastronomi festivaline mevrut ziyaretçilerimize sunmaya hız ediyoruz. Çok çetin ayrımsız iştirak var. Hele şehir dışından çokça dokunaklı bir katılım var. Bu vesileyle özellikle bölge coğrafyamızdan; Ankara’dan, Eskişehir’den, Aksaray, Karaman, Niğde’den misafirleri beklediğimizi hele tercüman olmak isterim” dedi.

“Bu curcuna Ateşbaz-ı Veli Hazretlerine ithafen düzenleniyor”

Planlı festivalde esas temanın Ateşbaz-ı Iye Hazretleri olduğuna aksan yapan Başbuğ Altay, “Konya denilince akla ilk mevrut Hazreti Mevlana’dır. Hazreti Mevlana’nın aşçısı üstelik Ateşbaz-ı Veli Hazretleri… Esasta gastronomi festivalimizi Ateşbaz-ı Ege Hazretleri’ne ithafen düzenliyoruz. Bizlere temas antlaşma bu konuda destek olan Emine Erdoğan hanımefendinin ve Mekân Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımızın katılımıyla Ateşbaz-ı Iye Hazretleri Türbesi’nden getirilen tuzu Toyga Çorbası Çorbası’na katarak başlangıcı gerçekleştirdik. Emine Erdoğan hanımefendiye ve bakanımıza katılımları amacıyla hemşehrilerim hesabına teşekkürname ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Konya gastronomisi çabucak etliekmekle ilişkin değil”

Konya’nın bayrı benzeri kemirmek kültürüne topluluk olduğunu fakat bundan sonra etliekmekle tanındığını dile getiren Komutan Altay, “Konya denilince bildirme kocaman kemirmek etliekmek. Hepimizin dahi sunma çokça sevdiği Ama Konya’yı çabucak etliekmekle tespit etmek iri tıpkısı yanlışlık peki. Konya’nın coğrafi işaretli iz müracaat sayısı 100. Şu anne büyüklüğünde 60 coğrafi ürünün işaretini almış olduk. Zımnında gastronomi festivaline geldiğinizde etliekmeğin dışında; su böreğimizi, fırın kebabımızı, yağ somunumuzu, köhne peynirden yapılan yemekleri, börekleri görebileceğiniz gibi sac arası başta doğmak için; höşmerim helvası kadar tatlılarımızı ve içeceklerimizi bile görebileceğiniz benzeri festival hazırladık” diyerek konuştu.

Gastrofest takkadak bedenleri değil gönülleri dahi doyuracak

Bu sene ikincisi planlı GastroFest’te kemirmek dışında mütenevvi sosyal etkinliklerin dahi hazırlandığına işaret fail Başbuğ Altay açıklamasında, “Yalnız bedenleri doyurmak yetmiyor. Bunun üzere az buçuk üstelik gönülleri doyuracak amal da yapıyoruz. Alelhusus ayrıntılar için koca aktiflik alanları oluşturduk. Mevrut ziyaretçilerimizi, çocuklarımızı ağır ezgi bir kürsü bekliyor. Aksata akşamına büyüklüğünde Konya’birlikte gastronomi hesabına temas öz var” ifadelerini kullandı.

“Konya 365 devir ülfet edilebilecek ayrımsız şehir”

Başbuğ Altay, gelişen ve büyüyen Konya’nın gastronomi alanında heybetli bire bir vadi edindiğine ilgi çekerek şunları kaydetti: “Konya, tarımın başkenti olduğu kabilinden bundan sonra birlikte inşallah gastronominin tıpkı başkenti olacak. Benzeri başkent kent olarak bu konuda de üstümüze sakıt sorumluluğu bildirme iyi şekilde söylemek üzere çabalama harcama ediyoruz. Herkesi Konya’ya nida ediyorum. GastroFest’e gelemedik diyerek üzülmeyin. Konya 365 dönem ziyaret edilebilecek benzeri şehir.”Share: