TARIMIN BAŞKENTİ KONYA, GASTRONOMİNİN BAŞKENTİ OLACAK

MEVLANA’nın şehri ve tarımın başkenti Konya deminden gastronominin başkenti kalkmak üzere kolları sıvadı. Birçok medeniyetlere karı sahipliği eden Konya 10 bin yıllık aşındırmak kültürünün tanıtımı üzere bu yıl ikincisi olan Gastrofest’te yüzlerce lezzeti görücüye çıkarttı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın 10 bin yıllık yemek kültürünün tanıtımı için bu yıl ikincisini gerçekleştirdikleri Gastrofest’in ciddi bağlam gördüğünü söyledi. Başbuğ Altay, ‘Konya, tarımın başkenti olduğu kabilinden artık inşallah gastronominin da başkenti olacak. Bir başkent kent yerine bu konuda üstümüze sakıt sorumluluğu genişlik dolgunca şekilde fethetmek üzere çaba gider ediyoruz. Herkesi Gastrofest üzere Konya’ya nida ediyorum.’ dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Konya’nın kemirmek kültürünün tanıtımına katkı keşfetmek amacıyla bu yıl ikincisini düzenlediği Konya GastroFest, Kalehan Atalar Bahçesi’nde temas aktarılma on binlerce ezgi tutkununu ağırlıyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Hedef İbrahim Altay, Konya’nın Çatalhöyük’ten itibaren çok sayıda medeniyete ev sahipliği eden, üreten bir kent olduğunu belirterek, bu yönünü gelen misafirlere aktarma etmek istediklerini rapor etti. Başkan Altay, ‘Hepinizin bildiği kabil haddizatında bir öz nerede üretiliyorsa orada yenir. Zımnında Konya, bu ürettiklerini genişlik fena hâlde şekilde sofraya arz etmek amacıyla çok korkulu bir himmet gider etmiş ve 10 bin yıldır oluşturduğu kültürü şu dakika itibariyle biz de gastronomi festivaline gelen ziyaretçilerimize sunmaya mücahede ediyoruz. Çok ağır aynı iştirak var. Hele kent dışından çokça kısık bir ortaklık var. Bu vesileyle özellikle mıntıka coğrafyamızdan; Ankara’dan, Eskişehir’den, Aksaray, Karaman, Niğde’den misafirleri beklediğimizi özellikle izah etmek isterim.’ dedi.

‘BU FESTİVAL ATEŞBAZ-I VELİ HAZRETLERİNE İTHAFEN DÜZENLENİYOR’

Düzenlenen festivalde anne temanın Ateşbaz-ı Ege olduğuna vurgu yapan Komutan Altay, ‘Konya denilince akla geçmiş mevrut Hazreti Mevlana’dır. Hazreti Mevlana’nın aşçısı bile Ateşbaz-ı Iye Hazretleri… Haddizatında Gastronomi festivalimizi Ateşbaz-ı Veli Hazretleri’ne ithafen düzenliyoruz. Bizlere temas zaman bu konuda destek olan Emine Erdoğan Hanımefendi’nin ve Yer Şehircilik Bakanı’mızın katılımıyla Ateşbaz-ı Ege Türbesi’nden getirilen tuzu Toyga Çorbası’na katarak başlangıcı gerçekleştirdik. Sayın Emine Erdoğan Hanımefendiye ve Sayın bakanımıza katılımları üzere hemşehrilerim yerine teşekkürname ediyorum.’ diyerek konuştu.

‘KONYA GASTRONOMİSİ YALNIZ ETLİEKMEKLE AKSI DEĞİL’

Konya’nın kadim aynı aşındırmak kültürüne sahip olduğunu ancak artık etliekmekle tanındığını dile getiren Komutan Altay, şöyle dedi: ‘Konya denilince arz majör yemek etliekmek. Hepimizin üstelik yer haddinden fazla sevdiği’ Ama Konya’yı vakit kaybetmeden etliekmekle yakalamak şişman benzeri geçersizlik tamam. Konya’nın coğrafi işaretli ürün referans sayısı 100. Şu asıl kadar 60 coğrafi ürünün işaretini almış olduk. Nedeniyle Gastronomi festivaline geldiğinizde etliekmeğin dışında; akarsu böreğimizi, fırın kebabımızı, yağ somunumuzu, müzelik peynirden yapılan yemekleri, börekleri görebileceğiniz kabilinden sac arası ilkin koyulmak amacıyla; höşmerim helvası kabilinden tatlılarımızı ve içeceklerimizi de görebileceğiniz tıpkısı festival hazırladık.?

‘GASTROFEST ELDEN BEDENLERİ DEĞİL GÖNÜLLERİ DA DOYURACAK’

Bu sene ikincisi planlı GastroFest’te kemirmek dışında mütenevvi toplumsal etkinliklerin da hazırlandığına bel fail Başbuğ Altay açıklamasında, ‘Sadece bedenleri doyurmak yetmiyor. Bunun için biraz da gönülleri doyuracak işler bile yapıyoruz. Özellikle füru üzere koskocaman aktiflik alanları oluşturduk. Gelen ziyaretçilerimizi, çocuklarımızı ahenkli aynı departman bekliyor. Pazar akşamına kadar Konya’birlikte gastronomi namına rastgele öz var.’ dedi.

‘KONYA 365 DEVIR ZİYARET EDİLEBİLECEK BİR ŞEHİR’

Başbuğ Altay, gelişen ve büyüyen Konya’nın gastronomi alanında mefret bire bir düz edindiğine özen çekerek şu sözleri kullandı: ‘Konya, tarımın başkenti olduğu kabil imdi birlikte inşallah gastronominin benzeri başkenti olacak. Bire Bir başkent kent yerine bu konuda üstelik üstümüze düşen sorumluluğu bildirme bol şekilde ifham etmek amacıyla çabalama gider ediyoruz. Herkesi Konya’ya çağırma ediyorum. Gastrofest’e gelemedik diye üzülmeyin. Konya 365 dönem musahabe edilebilecek tıpkı kent?Share: