TARSİM, sarsıntı bölgesinde 11 milyon TL hasar ödemesi yaptı

Ekincilik Sigortaları Havuzu (TARSİM) Genel Müdürü Serpil Günal, depremin ilk gününden bu yana aldıkları hasar ihbar adedinin 5 bini bulduğunu belirterek, “Sigortalılarımıza 948 dosya üzere 11 milyon TL hasar ödemesi gerçekleştirmiş olduk. Çalışmalarımız kamu hızıyla bitmeme ediyor.” ifadelerini kullandı.

TARSİM’den yapılan açıklamada değerlendirmeleri meydan alan Günal, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta yaşanan ve 11 ili etkileyen depremlerin herkesi etraflıca üzdüğünü kaydederek, zelzele sonrası bölgede yaptıkları çalışmalardan bahsetti.

Depremin aceleten akabinde bölgelere konuşma gerçekleştirdiklerini, sahada uygun gözlemlerde bulunduklarını aktaran Günal, toprak müdürlüğü çalışanlarıyla eksperler ve üreticiler ile görüştüklerini, bu süreçte, Şanlıurfa, Malatya ve Adana nahiye müdürlüklerinin çalışmalarını seçme aksama olmadan, kıvrak aynı şekilde sürdürdüğünü, hasar tayin çalışmalarına ve riziko inceleme işlemlerine bizzat katılım sağlandığını anlattı.

Günal, sarsıntı bölgesinde kocabaş ve küçükbaş hayvan ile bitkisel im yetiştiriciliği yapıldığını kaydederek, “Bitkisel üretimde, tarım sigortası anlamında de ciddi öneme eş olan buğday, sarıerik, cehre, sulu zırtlak, narenciye ve mandalina öne çıkıyor. Nebati iz sigortalarında Türkiye ortalaması yüzde 22 civarında. Sarsıntı bölgesindeki sigortalılık durumuna baktığımızda, Osmaniye’dahi yüzde 29, Adıyaman’dahi yüzdelik 20 ve Adana’da yüzde 26 civarında olduğunu görüyoruz.” açıklamasında bulundu.

Hasar ihbar adedi 5 bini buldu

Serpil Günal, TARSİM yerine depremin ilk gününden itibaren hasar ihbarları almaya başladıklarını ve ihbar adedinin 5 bini bulduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

“İhbarlarda ağırlıklı kendisine, büyükbaş, küçükbaş, arıcılık ve alelhusus Malatya’birlikte kümes hayvanları branşları ile camekân sigortası branşlarında ihbarlar aldık. İhbar alınan illerde sırasıyla Malatya, Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Adıyaman ve Şanlıurfa öne çıkıyor. Alınan hasar ihbarlarını arkasından sahada hasar tespit çalışmalarına derhâl başlandı. Bu çalışmalarda 97 eksper görev aldı. 4 bin 409 adet dosyanın işlemi tamamlandı. 727 skor dosyanın işlemi bile bitmeme ediyor. Yer Sarsıntısı kaynaklı yerine; 600 bin 683 nüsha büyükbaş, küçükbaş, kanatlı hayvanda ve kovanda, 124 dekar alanda hasar meydana geldi.”

Günal, büyükbaş ve küçükbaş hayvan avlu sigortaları branşlarında, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman, Hatay, Malatya, Kilis ve Şanlıurfa’üstelik 921 adet hasar dosyasının işlemlerinin tamamlandığını, üreticilere 5 milyon TL hasar ödemesi gerçekleştirildiğini bildirdi.

Kümes hayvanları yaşam sigortası branşında, Malatya’birlikte 17 hasar dosyasının işlemlerinin tamamlandığını, üreticilere 4,4 milyon TL hasar ödemesi gerçekleştirildiğini aktaran Günal, ser sigortası branşında ise Hatay ve Kahramanmaraş’taki 7 hasar dosyasının işlemlerinin tamamlandığını, 1,5 milyon TL hasar ödemesi gerçekleştirildiğini anlattı.

Günal, “Bu şekilde sigortalılarımıza 948 dosya üzere 11 milyon TL hasar ödemesi gerçekleştirmiş olduk. Çalışmalarımız tüm hızıyla bitmeme ediyor. Bu hafta tamamlamayı planlıyoruz ve sigortalılarımıza 24 milyon TL henüz hasar ödemesi gerçekleştirmeyi öngörüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: