Taşlı arazilerde yetişen tescilli Karacadağ Pirincinin hasadı başladı

Taşlı arazilerde yetişen tescilli Karacadağ Pirincinin hasadı başladı

DİYARBAKIR – Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde Karacadağ bölgesinde sonbaharın gelişiyle pirinç hasadı başladı.

Bağlar ilçesine sadık Karacadağ bölgesinde merhametsiz arazilerde yetişen tescilli Karacadağ pirincinin hasadı, hem biçerdöver hem da oraklarla kip şartlarda yapılıyor. Ekincilik işçilerine savuşturmak kapısı olan tescilli Karacadağ pirinci, 2022 yılında Kaplıca, Çınar, Bağlar ve Hazro ilçelerinde yeşerdi. Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başbuğ Vekili Mualla İhsan Akarsu, Bağlar ilçesi sınırları içerisinde saha düzlük Alatosun köyünde vatandaşlarla alay malay çeltik hasadını gerçekleştirdi. ‘Çeltik Hasadı Tarla Günü’ etkinliğinde Ilbay Mürtefi İhsan Akarsu’ya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Fellah, Bağlar Şehremini Hüseyin Beyoğlu, Bağlar Kaymakamı İsmail Pendik, Ekincilik İl Müdürü Ertan Ecdat zevcelik etti.

Diyarbakır’ın 48 modül tescillenmiş ürünü ve bunlardan tıpkı tanesinin Karacadağ pirinci olduğunu tabir eden Vali Akarsu, “Bugün ilimizde çiftçilerimizle bu arada köylülerimizle bu arada çeltik hasadını başlatmış bulunuyoruz. Malumunuz bizim 48 lime coğrafi tescil almış ürünümüz var. Bunlardan benzeri tanesi birlikte Karacadağ pirincimiz. 2018 yıl yılında coğrafi kendisine tescillenmiş ürünümüzdür. Karacadağ pirinci kıytırık haddinden fazla hususi ürünümüz. Kalitesiyle, tadıyla ve aromasıyla bölgemizde ve Türkiye’birlikte tutulan vatandaşların istekle ve beğenerek yenildiği ayrımsız pirinç türüdür. Tığ üstelik ilimizde Karacadağ pirincimizi yaygınlaştırılması için bunaltıcı çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Sabık yıllarda bile icraat yaptık. 2022 yılında birlikte bu anlamda yetişkin çalışmaları tarım müdürlüğümüz ve büyükşehir belediyesi olarak, çiftçilerimizle bu arada gerçekleştiriyoruz” dedi.

Diyarbakır’birlikte 2022 yılında 4 ilçede Karacadağ pirincinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla çiftçilere 50 titrem çeltik dağıtımı gerçekleştirdiklerini belirten Ilbay Su, “Bu yıl Ilıca, Çınar, Bağlar ve Hazro ilçelerimizde Karacadağ pirincimizin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi projesi çerçevesinde büyükşehir belediyesi kendisine 57 çiftçimize 50 bin kilogram yani 50 titrem çeltik dağıtımını gerçekleştirdik. Toplamda 63 titrem çeltik dağıtımını çiftçilerimize bakanlığımızla alay malay yaptık. Tahminî bu da 3 bin 125 dekarlık aynı alana mukabele ediyor. İlimizde bu yıl ÇKS sistemine göre kısaca 7 bin 500 dekarlık alanda Karacadağ pirinci çeltik ekimi gerçekleştirildi. Demin birlikte çiftçilerimiz bu çeltiklerin hasadını gerçekleştiriyorlar” ifadelerinde bulundu.

Açıklamaların arkası sıra Vali Büyük İhsan Su biçerdöver koltuğuna geçip düğü hasadını yaptı. Çiftçilerden Ahmet Baht, pirincin orijinalinin Karacadağ’dan çıktığını söyleyerek “Pirincin hası bizimdir. Bu düğü baharın önceki aylarında ekiliyor. 9 kamer kabilinden aynı süre tarlada işlerimiz devam ediyor. Sonbaharda bunun biçimi var ve şuanda hasadını gerçekleştiriyoruz. İnşallah bundan sonra fabrikaya gidecek ve yemeklerde bulunacak” diye konuştu.

“Sabah pirinç hasadı, akşam ezanı KPSS”

Pirincin hasılatı yapıldıktan sonra kurutulduğunu aktaran Mehmet Büyük Arslan ise, “Burada çeltik hasılatı yapıyoruz. Tarlada biçerle toplandıktan sonraları buraya getiriyoruz. 2-3 dönem kuruttuktan sonraları toplayıp fabrikaya gönderiyoruz. Ondan sonraları fabrikada torbalara koyup bölüştürüyoruz. Bir Iki bire bir yoruculuk var ama derece derece alışıyoruz. Gündüzleri burada çeltikte, geceleri dahi KPSS sınavına hazırlanıyorum” dedi.

Share: