Tatvan sahilinde 50 bin metreküp dal çamuru temizlendi

Tatvan sahilinde 50 bin metreküp dal çamuru temizlendi

BİTLİS Bitlis’in Tatvan Belediye Reisi Mehmet Tehlikesiz Geylani, Van Gölü dip çamuru temizliğinin devam ettiğini belirterek, “Tahminî 30 hisse senedi makinemizle bitmeme eden çalışmalarımızda şimdiye büyüklüğünde 50 bin metreküpün üstünde tıpkısı arka temizliği gerçekleştirdik” dedi.

Van Gölü’nde üzücü sendrom ve görüntüye etmen olan kayırıcı çamurunu ayıklama çalışmaları, Van Gölü Bölge Esirgeme Gösteri Planı ve Aplikasyon Programı çerçevesinde devam ediyor. Türkiye’nin en nazik sodalı gölü olma özelliğine erbap Van Gölü’nün 7 kilometrelik Tatvan kaymakamlık deniz boyu bandında 600 bin metreküp dip çamurunun temizlenmesi hedeflenen projede, şu esas kadar 50 bin metreküp dal çamuru ve mil çıkarıldı. Gölde senelerce biriken çamur ve balçığın temizlenmesi üzere kolları sıvayan Tatvan Belediyesi, 30 hareket makinesi ile dal balçık temizliğini koyu ayrımsız şekilde sürdürüyor.

Dip çamuru temizliği, gölün ekosistemine müspet yardım sağlarken, sililik çalışmalarının tamamlandığı bölgelerde çokça sayıda kuş türü de görülmeye başlandı.

Göl kıyısında yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen Komutan Geylani, “Ağustos ayında başladığımız Van Gölü kenar temizliğine devam ediyoruz. Kestirmece 30 aksiyon makinemizle bitmeme eden çalışmalarımızda şimdiye büyüklüğünde 50 bin metreküpün üstünde tıpkı art temizliği gerçekleştirdik. Hedefimiz 2 sene içerisinde Van Gölü’nün Tatvan kıyısına ait olan 7 kilometrelik alanın tamamını eksiltmek. Güzeşte günlerde yaptığımız toplantıda ise fizibilite çalışmalarında Van Gölü’nün kestirmece 600 bin metreküpe andıran tıpkı arka çamuru temizliği yapılması tespiti yapıldı. Bununla ilişik kadro ve takım sayımızı arttırıyoruz. Yıpranmamış makine siparişlerimiz var. Mart ayında bakir ince bomlu ekskavatörler inşallah ekipmanlarımıza dahil olacak. hava raporu yarar berenarı çalışmalarımız devam edecek. Şu zaman hava raporu haddinden fazla ergonomik. Kıyıda devam eden çalışmalar ile bu sene 2 iskele arasının tamamını temizlemeyi hedefliyoruz” dedi.

“2024’ün ortalarına büyüklüğünde hep ense çamuru temizliğini tamamlayacağız”

Van Gölü’nden çıkarılan çamurun laboratuvar testi sonucu ayrıştırılarak dolgu malzemesi yerine kullanılacağını tamlayan Geylani, “Mart ayında henüz aşkın takım ve ekipmanla 2023’ün sonları yahut maksimum 2024’ün ortalarına kadar bilcümle peş çamuru temizliğini tamamlayacağız. Çamurlar ile ait raporlarımız var. Laboratuvar testleri yaptırılıyor. Laboratuvar testlerine bakarak bertaraflar yapılıyor. Ağız Ağıza akman olan mil dolgu malzemesi namına yersiz alanlarda kullanılabiliyor. Laboratuvar testlerine göre çamurlar ayrıştırılarak bertarafı gerçekleştirilmekte” diye niteleyerek konuştu.

Share: