Tayvan: Ada çevresinde Çin’e ait 28 cenk uçağı, 3 askeri drone ve 4 gemi görüldü

Tayvan Savunma Bakanlığı, çağ içinde Cezire çevresinde Çin’e ilgili 28 cenk uçağı, 3 askeri drone ve 4 çekişme gemisinin görüldüğünü bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak, uçaklardan 6’sı Tayvan Boğazı’nda tarafların takı alanlarını sınırladığı varsayılan gelgel ve bahir hattının doğusuna, 1 uçak ile 2’si silahlı 3 drone ise Tayvan’ın “Gelgel Defans Tanımlama Bölgesi (ADIZ)” zar ettiği yerin güneybatısına uçtu.

4 J-11 ve 2 J-16 cenk uçağı, Tayvan Boğazı’ndaki sorumluluk alanlarını sınırladığı varsayılan “itidalli çizgi”yi geçti, 1 “Y-8 ASW” denizaltı savar tayyare ile “BKZ-005” tipi silahsız, “TB-001” ve “CH-4” tipi silahlı dronelar ADIZ’ın güneybatısına uçtu.

Ada çevresinde belirleme edilen 28 çekişme uçağı, 3 drone ve 5 geminin, elektronik izleme vasıtaları, karakol uçakları, gemiler ve yer füze sistemleriyle izlendiği kaydedildi.

Çin’in, MEMLUK Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ağustos başındaki ziyaretinin arkası sıra Tayvan çevresindeki askeri karakol faaliyetlerini ve Tayvan Boğazı’nı ayıran fiktif “ölçülü çizgi”yi geçtiği uçuşları artırdığı gözleniyor.

Pelosi’nin ziyareti

Pelosi, Çin ile buyruk ihtilafı içindeki Cezire’yı 25 yıl aradan sonradan müzakere eden önceki KUL Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Musahabe, Cezire’yı topraklarının parçası kendisine gören Çin’in tepkisini çekmişti.

Çin ordusu, ziyaretin peşi sıra Cezire çevresinde askeri tatbikatlar başlatmış, 7 çağ süren tatbikatlar Cezire’nın çevresinde fiili abluka oluşturmuştu. Üs zırh ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin ana karasından ateşlenen güdülebilen füzeler, Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

Cıvıl Cıvıl sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş fakat Tayvan Boğazı’ndaki askeri karakol faaliyetinin bitmeme edeceğini bildirmişti.

Pekin, “bir tane Çin ilkesini” vurgulayarak Tayvan’ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletler’de ve değişik arsıulusal kuruluşlarda hile edilmesine alın çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkileri kesmesini yiyecek koşuyor.

Share: