Tayvan, Çin’e ilişik 39 kavga uçağı ve 13 savaş gemisi aracılığıyla abluka altında olduğunu açıkladı

Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin’in, MEMLUK Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ziyaretinin arkası sıra başlattığı, daha önceki açıklanan 4 günlük süresinin ötesinde sürdürdüğü askeri tatbikatların 5’inci günüde, 39 kavga uçağı ve 13 cenk gemisinin Ada çevresinde görüldüğünü duyurdu.

ÇİN ORDUSU TAKİP EDİLİYOR

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Çin çekicilik ve bahir araçlarının elektronik takip araçları, devriye uçakları, gemiler ve füze sistemleriyle izlendiği belirtildi.

Açıklamada, ayrıca uçaklardan 21’inin Tayvan Boğazı’nda tarafların ağırlık alanlarını sınırladığı kabul edilen hava ve bahir hattının doğusunda ve Tayvan’ın Çekicilik Savunma Tanımlama Bölgesi’nin (ADIZ) güneybatı bölümünde uçtuğunun belirlendiği kaydedildi.

Bakanlık, Pelosi’nin Ada’yı müzakere ettiği 3 Ağustos’ta 27, ziyaretin ardından Cezire çevresinde tatbikatın başladığı 4 Ağustos’ta ise 22 Çin çarpışma uçağının Tayvan çevresinde görüldüğünü, 4 Ağustos’ta Çin temel karasından ateşlenen 11 güdülebilen füzenin Tayvan’ın “esmer suları” yerine gördüğü bölgeye düştüğünü bildirmişti.

Ayrıca 5 Ağustos’ta 68 uğraş uçağı ve 13 çekişme gemisinin, 6 Ağustos’ta ise 20 tayyare ve 14 geminin, 7 Ağustos’ta ise 66 tayyare ve 14 geminin Ada çevresinde görüldüğü duyurulmuştu.

FİİLİ BİR ABLUKA

Çin’in akıbet 4-7 Ağustos tarihlerinde düzenleyeceğini açıkladığı tatbikatlar, emir ihtilafı zarfında olduğu Cezire’nın çevresinde fiili benzeri kuşatma oluşturmuştu. 6 bölgede düzenlenen tatbikatlar zımnında kâh alanlar, gemi ve uçak trafiğine kapatılırken boğazda asayiş endişesi nedeniyle seferlerin aksadığı bildirilmişti.

NOTAM SÜRESİ DOLMASINA RAĞMEN DEVAM ETTİRECEK

Çin ordusu, geri yapılan açıklamada, tatbikatlarla ilgilendiren yayımlanan gelgel ve deniz güvenliği uyarılarının (NOTAM) süresi ilişki günü öğle saatlerinde dolmasına karşin, tatbikatları sürdüreceğini bildirmişti.

MEMLUK TEMSİLCİLER MECLİSİ BAŞKANI’NIN TAYVAN ZİYARETİ

Pelosi ve beraberindeki 5 yabanlık Kongre heyetinin güzeşte hafta yaptığı ziyaret, Ada’yı topraklarının parçası gören Pekin’in tepkisini çekmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin bir anda arkası sıra yaptığı açıklamada ziyareti kınadığını bildirmiş, Defans Bakanlığı üstelik Cezire çevresinde “aynı seri askeri manevra” düzenleyeceğini duyurmuştu.

Pelosi, 25 yıl aradan bilahare Cezire’yı konuşma eden önceki MEMLUK Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Daha geçmiş 1997’de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı görüşme etmişti.

Share: