Tayvan Dışişleri Bakanı Wu: Çin, Tayvan işgaline tedbir yapıyor

Tayvan Dışişleri Bakanı Jaushieh Joseph Wu, düzenlediği matbuat toplantısında, Çin’in Tayvan adası etrafında düzenlediği tatbikatlara müteveccih açıklamalarda bulundu. Wu, Çin’in bu tatbikatlarla Tayvan işgaline tedarik yaptığını belirtti.

Tayvan’ın söz konusu tatbikatları çapkın kınadığını ve bu tatbikatların sorumsuzca olduğunu tamlayan Wu, Çin’in eylemlerinin aynı sonucu kendisine lehçe sulh ve istikrarın dahi tehlikeye girdiğini ifade etti. Wu, “Çin, Tayvan’ın işgaline kalkmak üzere askeri manevra yapıyor. Tayvan’birlikte halkın moralini eritmek üzere geniş çaplı askeri tatbikatlar ve füze fırlatmalarının beraberinde siber saldırılar, dezenformasyon ve ekonomik zorlamalar yapıyor. Tayvan kesinlikle ayrıksı ülkelerle ilişkilerini temdit ve arsıulusal topluluğa katılma ve katkıda bulunma hakkına sahiptir. Tayvan halkı birlikte demokratik tümce aracılığıyla ortaklaşa iradesini ifade ika hakkına sahiptir” dedi.

“ÇİN, TAYVAN’I YILLARDIR TEHDİT EDİYOR”

Çin’in Tayvan’ı yıllardır askeri anlamda tehdit ettiğini belirten Wu, “Çin, Tayvan’ı yıllardır askeri olarak gözdağı ediyor ve çabalarını artırmaya bitmeme ediyor. Bu benzeri kök. Çin, Tayvan Boğazı üzerindeki mülkiyetini yıldızlı zar etti. Çin, uluslararası toplumun, Tayvan Boğazı’nın sularında seyrüsefer özgürlüğünü sorumluluk altına almaya çalışmaktadır” diye niteleyerek konuştu.

Share: