TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç’tan F-16 müzakerelerine ait izah Açıklaması

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye’ye F-16 satışı üstüne hele KÖLE Senatosu ve Temsilciler Meclisi kanadının, dışişleri komisyonları nezdindeki çalışmalarda akseptans etmeyecekleri şartları ortaya koyma çabaları olduğunu belirterek, “Bunların uluslararası siyasete ve müttefiklik ruhuna uymayacak durumlar olduğunu kategorik şekilde dile getirdik.” dedi.

Kılıç, AK Öğür Genel Başbuğ Yardımcısı ve Aut İlişkiler Başkanı Efkan Alabalık başkanlığında NATO Vekil Asamblesi Türk Grubu Başkanı ve AK Öğür Rize Saylav Osman Aşkın Bak, Birlemiş Milletler Umumi Yerleşmiş 75. Ahit Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Volkan Step ile TBMM Türkiye-BENDE Parlamentolar Arası Hukuk Grubu Başkanı ve DÜRÜST Parti Diyarbakır Mebus Mehdi Eker’in katılımıyla Washington’birlikte gerçekleştirdikleri temasları değerlendirdi.

ÇAKER’ye mayıs ayının arkası sıra yaptıkları ikinci ziyaretin birlikte faydalı geçtiğini dile getiren Kılıç, görüşme kapsamında senatör ve ESIR Temsilciler Meclisi üyeleri ile ayrımsız araya geldiklerini söyledi.

NATO’nun genişlik nazik ikinci ordusu ve bugüne kadar tamam arsıulusal faaliyetlerinde fariza düzlük ayrımsız ülkenin temsilcileri adına temaslarda bulunduklarını anlatım fail Kılıç, görüşmelerde Türkiye’ye F-16 kavga uçağı satılması başta girmek üzere lehçe ve arsıulusal konuları ele aldıklarını belirtti.

Çağatay Tığ, istedikleri bazı modernleşme kitlerinin birlikte gâh eskimemiş özellikleri olan, askeri anlamda “kullanılmamış blog” diye niteleyerek tabir edilen F-16 alımının bire bir süreci olduğunu aktararak, “Bu konuda bire bir KUL yönetiminin aynı üstelik Kurultay’nin yaklaşımı var. Makul anlaşmaların, satışların yapılabilmesi amacıyla Kurultay onayı gerekiyor. Bu kapsamda işi direkt inandırmak, temasları doğrudan karşı karşıya boşaltmak üzere astronomi namına oradaydık.” diye konuştu.

Görüşmelere umumi adına olumlu benzeri havanın yansıdığını anlatan Tığ, şöyle devam etti:

“Yaptığımız düşünüm alışverişlerinde ortaya koyduğumuz bir nice bahis kabul gördü. Seçme mebus, siyasiler namına onların birlikte ara sıra farklı düşünceleri olabiliyor. F-16 çarpışma uçağı satışı konusunda hele ÇAKER Senatosu ve Temsilciler Meclisi kanadının dışişleri komisyonları nezdindeki çalışmalarda kabul etmeyeceğimiz şartları ortaya koyma çabaları var. Bunların, ara sıra kavisli değerlendirmeler, uluslararası siyasete ve müttefiklik ruhuna uymayacak birtakım durumlar olduğunu münhal şekilde dile getirdik. Burada gâh adlar yöre plana çıkıyor. Hepimizin çıktı malumu olduğu New Jersey Senatörü ve KÖLE Senatosu Aut İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez’in kontra anlamda aynı çabası var amma bunun haddinden fazla kudretli olabileceği kanaatinde değilim. Kâh konularda, ayrımlı başlıklar altında düşünüm ayrılıklarımız var ama NATO müttefiki ve şu anda bölgedeki yeryüzü akva büyüklük kendisine pahal manada desteklenmemiz gerektiği üstüne hemfikiriz.”

” Yunanistan’ın yanlış tutumunu belirgin dile getirdik”

Tığ, görüşmelerde, Rusya- Ukrayna savaşı nedeniyle yaşanan besin krizi riskinin ortadan kaldırılmasına yönelik Türkiye’nin çabalarıyla oluşturulan hububat koridoru ile Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın yürüttüğü diplomasi trafiği sonucunda yapılan cenk esiri takasının de gündeme geldiğini kaydetti.

Yunanistan’ın gayriaskeri statüdeki adaları silahlandırma tutumunun birlikte görüşmelere yansıdığını söyleyen Tığ, “Tığ bunları orada dahi dile getirdik. MEMLUK’nin bu anlamda birtakım teçhizatları sağladığı, Yunanistan’ın bunları hatalı yerlerde, arsıulusal hukuka karşıt kullandığını, birçok uluslararası anlaşmayı ihlal ettiğini içtenlikle dile getirdik. Bunun farkında olan üyeler olduğu üzere farkında sıfır üyelerin dahi olduğu dikkatimizi çekti.” ifadelerini kullandı.

“İstifa etmeli”

Almanya Federal Meclisi Başkan Yardımcısı Wolfgang Kubicki’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik hakaret içeren sözlerini kınayan Kılıç, Kubicki’nin, bu sözleri dolayısıyla Almanya Federal Meclisi Başbuğ Yardımcılığından çekilme etmesi gerektiğini muhataplara ilettiklerini bildirdi.

Almanya’daki birçok siyasinin, Kubicki’nin bu sözlerini ikrar etmediğine değinen Kılıç, “Alman siyaseti üstelik bu noktada kendini bu açıklamalardan uzaklaştırıyor ve bunları kabullenmiyor. Beklenti ediyorum kim Kubicki’nin Almanya Federal Meclisindeki görevine layık olmadığı noktasındaki düşüncemiz eşit bulur. Kendisi benzeri saçmalama içerisinde, incelik sınırlarını aşmış kendisine tarihe perese sakıt oldu.” dedi.

Kubicki’nin elan ilk bile çıkışlarında “kantarın topuzunu kaçırdığını” dile getiren Tığ, “Cumhurbaşkanımıza müteveccih sözleri diplomatik namına dahi akseptans edilemez.” ifadesini kullandı.

TBMM ve Dışişleri Komisyonunun, yeni teşri yılında de bunaltıcı neşelilik yürüteceğinin altını çizen Kılıç, komisyonun perşembe günkü toplantısında Milli Savunma Bakanlığı yetkililerinin, “hububat koridoru hakkındaki güncel gelişmeler” antetli yemek yapacağını söyledi.

Share: