TBMM Genel Kurulu

YANLIŞSIZ Öğür Kol Başkanvekili Bülent Turan, “Türkiye tüm dünyaya denk terörle uğraş sürecine kaldığı yerden elan çetin bitmeme edecektir.” dedi.

TBMM Genel Kurulunda, gündem dışı konuşmalardan sonradan yerlerinden bayram alan takım başkanvekilleri, İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısına ilişik değerlendirmelerde bulundu.

Kadro Başkanvekilleri, yıldırı saldırısında hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, ailelerine başsağlığı, yaralılara dahi şifa diledi.

İYİ Öğür Grup Başkanvekili Denklik Dervişoğlu, milli birliğe, vatanın bütünlüğüne, milletin hürriyet ve istiklaline kasteden eylemlerin sorumlularını hız ve nefretle kınadığını belirtti.

Hain yıldırı örgütlerinin arkasındaki müttefik görüntülü düşman devletleri ve unsurları da lanetlediğini vurgulayan Dervişoğlu, “İktidar partisi internet ve haberleşme ağlarını bloke etmek namına sınırlarımızı merbut tutsaydı bu mendebur yıldırı saldırısının kök failleri istedikleri imkan ve zemini hiçbir antlaşma bulamayacaklardı.” diye konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “ABD’nin taziyesini akseptans etmiyoruz.” ifadesini anımsatan Dervişoğlu, iktidarın siyasa ve söylemlerinin kendi süresince çelişkili olduğunu ileri sürdü.

“Bulunmayan yapılmak maksut Türk milletinin alay malay yaşama iradesidir”

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Uzun Bülbül, İstiklal Caddesi’nde düzenlenen saldırış anından itibaren içtimai medyada birçok iftiranın dolaştığını söyledi.

Muhalefetin dahi bu iftiraların ardına takıldığını ifade eden Bülbül, “Türkiye’üstelik politik yerine hilaf atılmak apayrı, yıldırı örgütlerinin kara propagandasına alet olmak başkadır. Burada maksat alınan Türk Devleti, namevcut edilmek maksut Türk milletinin alay malay can iradesidir. 15 Temmuz sefil çarpış girişimini ‘tiyatro, senaryo’ diye bulunmayan saymaya çalışanlar bugün bile bu aşağılık terör saldırısı üzerinden devletimizi gaye almaktadırlar. Burada cehennem olmak maksut çatı kuvvet değildir, bulunmayan yapılmak istenen Türk Devleti’nin oturaklı, sağlam iradesidir.” değerlendirmesini yaptı.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, katliamcı saldırıların tavizsiz benzeri şekilde karşısında durduklarını dile getirdi.

Vatandaşları tasavvur düzlük bu kabil yabanlık düşmanı saldırıları kınadıklarını ve lanetlediklerini kaydeden Oluç, İçişleri Bakanı Soylu’nun saldırının olduğu zaman İdlib’üstelik bulunmasını eleştirdi.

“İçişleri bakanları mahcup olmazlar, gereğini yapar”

CHP Takım Başkanvekili Açık Deniz Özkoç, Türkiye’nin aynı evladının canı yandığında Türkiye’nin canının yandığını söyledi.

İstiklal Caddesi’ndeki saldırıyla ilişkin konuşulanlara dikkat edilmesi gerektiğini tamlayan Özkoç, şöyle konuştu:

“Celal makamında bu konuyla ilgilendiren yerlerde olan insanlar sözlerinin nereye gittiğini tanımak zorundadırlar. Böylesine tehlikeli aynı olayla ait ‘Tığ bu olayda mahcubuz’ diyen aynı İçişleri Bakanı varsa bu İçişleri Bakanına söylenecek yegâne bire bir alay vardır; ‘İçişleri bakanları utangaç olmazlar, İçişleri bakanları gereğini yaparlar, gereğini yapamıyorlarsa dahi o koltukta oturmazlar.’ Senin mahcubiyetin şayet bu ülkenin evlatlarının canıyla ödeniyorsa o ant senin mahcubiyetinin bizim nezdimizde tek karşılığı ve değeri yoktur. Tığ emniyet teşkilatımıza güveniyoruz, ülkemizin istihbaratına güveniyoruz ancak güvenmediğimiz sevimli, onların koordinasyonunun başında olan İçişleri Bakanının kendisidir.”

“Terör, cemi insanlığın eş düşmanı”

AK Fırka Grup Başkanvekili Bülent Turan, İstiklal Caddesi’ndeki erzel terör saldırısı sonucu herkesin etraflıca sarsıldığını rapor etti.

Devletin bütün birimleriyle gerçekleştirdiği vahim çalışmayla teröristin ve hareket birlikçilerinin yakalandığını anımsatan Turan, “Terörün birlik insanlığın ortak düşmanı olduğunu aynı kere elan hatırlatmak istiyorum. Türkiye kamu dünyaya eş terörle uğraş sürecine kaldığı yerden elan kilolu devam edecektir.” dedi.

Takım Başkanvekillerinin İçişleri Bakanı Soylu’yu meram aldığını belirten Turan, “Terörden bundan sonra İçişleri Bakanını, ululuk konularını konuşmanın Meclis’in mehabetine makul olmadığı kanısındayım.” diyerek konuştu.

Share: