TBMM Umumi Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Parti’nin ekip önerileri kabul edilmedi

TBMM Umumi Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Öğür’nin gündeme ilgilendiren takım önerileri akseptans edilmedi.

İYİ Tümen, “özel öğretim kurumlarında görev eden öğretmenlerin sorunları” ile ait verdiği araştırma önergesinin dolay görüşmelerinin zaman yapılmasına ait önerisini Umumi Kurula getirdi.

İYİ Fırka Konya Mebus Fahrettin Yokuş, öğretmenlerin, sorunlarına hal bulunamadığı amacıyla tıpkısı günlük hareket bırakma eylemi yaptığını belirtti.

Öğretmenlik Iz Kanunu’nu eleştiren Çıkış, “Aynı ülkenin öğretmenleri sokaklarda türe yoklamak mecburiyetinde kalmışlarsa ülkeyi yönetenlerin nazik bir ayıbıdır.” dedi.

HDP Antalya Mebus Eksiksizlik Bülbül, özel ekol öğretmenlerinin minimum ücrete mahkum edildiğini savundu.

CHP İstanbul Saylav Sibel Özdemir ise nitelikli eğitim bilimi sisteminin birincil unsurunun öğretmenler ve eğitmenler olduğunu, bu nedenle dahi resmi-özel ayrımı yapmadan eksiksiz terbiye kurumlarında görev fail ve eğitimin birincil unsuru olan öğretmenlerin nüfus haklarının iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

SELIM Parti Bitlis Saylav Cemal Taşar, terbiye konusunda 20 yılda haddinden fazla balaban bir dönüşüme imza attıklarını ve bununla çalım duyduklarını dile getirdi.

DOĞRU Öğür iktidarında yer faziletkâr bütçelerin Milli Eğitim Bakanlığına ayrıldığını tabir eden Taşar, “Hoca başına düşen öğrenci sayısında OECD ortalaması yakalanmıştır. Ülkemize ve milletimize hizmet etmek talip tümce özgürcesine, haksızlığa uğramadan vazifesini hesabına getirebiliyor.” değerlendirmesini yaptı.

Daha sonradan CHP’nin, “kamu ihaleleri” ile ilişkin verdiği araştırı önergesinin yöre görüşmelerinin bugün yapılmasıyla ilgilendiren önerisi görüşüldü.

CHP Zonguldak Milletvekili Bahir Yavuzyılmaz, Mehabet Demiryolları Teftiş Heyeti Başkanlığı Raporu ve Sayıştay raporlarına bakarak, Ankara-İstanbul Demir Hat Hattı 2’nci Hamle Iyileştirme İşi İhalesi’nin 2006’da yapıldığını, ihale tutarının 610 milyon dolar olduğunu belirterek, dönemin Devlet Demiryolları Umumi Müdürünün üstelik Süleyman Karaman olduğunu kaydetti.

İhaleyle ilişik iddialarda bulunan Yavuzyılmaz, “Süleyman Karaman’ın buraya gelip buradaki araştırma komisyonu teklifimize ‘Ben kendime güveniyorum, güvendiğim amacıyla de ‘evet’ araştırı komisyonu kurulsun, 2’nci etap T-26 Tüneli’ndeki yolsuzluklar, alt kurul alma iddiaları soruşturulsun.’ demesini bekliyorum. aksi hâlde hesap ekseriyetle bu araştırma önergesinin reddedilmesi zımnen bu iddianın kabulü anlamına gelir.” görüşünü savundu.

İYİ Tümen İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, “Adalet ve Kalkınma Partisi, 20 sene geçmiş iktidara gelirken verdiği genişlik oylumlu sözlerden biri yolsuzlukla uğraş olmasına rağmen zaman usulsüzlük batağında bunalmak üzeredir.” ifadesini kullandı.

Söz düz SELIM Fırka Erzincan Saylav Süleyman Karaman, “Ülkemizde hızlı şimendifer yapımları İhale Kanunu’nun gerektirdiği şekilde mamul, banko gelişigüzel yazık olmamaktadır. Şahsıma matuf olan bu atfetme, heyetiyle yalandan ibarettir, tek şekilde kabul etmiyorum. Belirtilen tarihlerde ne tenkis komisyonundayım ne de Demiryolları Genel Müdürüyüm.” dedi.

Sataşma gerekçesiyle küçümseme isteyen CHP milletvekillerine TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in alay vermemesi üstüne CHP’li milletvekilleriyle Bilgiç beyninde yavuklu atışma yaşandı.

CHP ve İYİ Fırka’nin önerilerinin beraberinde HDP’nin “Üniversite öğrencilerinin metin beslenmesi” ile ilişkin önerisi müzakerelerin ardından akseptans edilmedi.

Grup önerilerinin adından ekonomiye ilgili düzenlemeler içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Ara Sıra Kanun ve Yasa Mesabesinde Kararnamelerde Uymazlık Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’nin görüşmelerine geçildi.

Share: