TBMM Umumi Kurulu’nda RTÜK Üyeliği İçin Seçme Haset

TBMM Genel Oturmuş’nda zaman, RTÜK üyeliği için seçim yapılması bekleniyor. Tıpkısı art kurul üyeliği amacıyla İYİ Fırka Grubu Misyon İde ve Çiğdem Akdemir’in, AKP Grubu ise Batuhan Mumcu ve Mete Hacıarifoğlu’nun isimlerini namzet kendisine bildirdi.

TBMM Umumi Kurulu’nda bugün, AKP kontenjanından seçilen Taha Yücel’in istifasının ardından boşalan RTÜK üyeliği için intihap yapılması bekleniyor. 6112 Radyo ve Televizyonların Bünye ve Yapıt Hizmetleri Hakkında Yasa hükümlerine göre, AKP ve İYİ Tümen Grubu, tıpkısı üyelik koltuğu üzere ikişer ismi namzet yerine gösterecek. Ancak İYİ Fırka’nin açıkladığı namzet isimlerinin Umumi Kurul’daki oylamada milletvekillerine sunulup sunulmayacağı konusu belirsizliğini koruyor.

NE OLMUŞTU?

AKP’li Taha Yücel, yaklaşık 3 kamer evvel ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı reşit ve RTÜK üyeliğinden incizap etmişti. O ahit, Sedir’teki sandalye dağılımına bakarak, boşalan RTÜK üyeliğine AKP’li bir ismin seçilmesi gerekiyordu. Ancak İsmail Koncuk’un İYİ Öğür’ye katılması ile birlikte RTÜK’teki unsur kontenjanı gine İYİ Tümen’ye geçmişti. Çarkıt CHP ve Şehir Partisi Mebus Mehmet Yüksek Çelebi’nin sabık hafta AKP’ye katılması ile birlikte, RTÜK üyeliğine yeniden AKP’li bire bir ismin seçileceği bilgisi verilmişti. Çelebi’nin AKP’ye katılmasının ardından RTÜK Başkanlığı’nın, TBMM’ye resmi yazı göndererek üyelik seçimi yapılması gerektiğini bildirmesi bekleniyordu.

AKP Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba’nın, AKP üyeliğinden ve milletvekilliğinden incizap ettiğini açıklamasının ardından izah yapan RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı, “Fakıbaba’nın AKP’den istifasıyla alay malay yersiz olan RTÜK üyeliği İYİ Parti’ye zarif” demişti.

Ancak, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 27 Teşrinievvel’birlikte; TBMM bütçesinin görüşüldüğü Traksiyon ve Bütçe Komisyonu toplantısında, RTÜK üyeliği tartışmasına ilişkin, “Bu şekilde bir kapsam daha önce yaşanmamış. Kanun üstelik bunu öngörmemiş…  Burada hangi tarihteki kapı dikkate alınabilir? Birisi seçimin yapıldığı ahit, birisi başlatıldığı zaman, tıpkısı birlikte üyelikte boşalmanın olduğu zaman. Sedir Başkanı namına 12 Ilk Teşrin’üstelik yazmışım yazıyı. Seçimin yapılacağı çevrim, o saat uzuv dağılımı değişiyor. Burada dolayısıyla günlük mebus değişimiyle yapılabilmesi benzer değil” demişti.

Böylece peş asamble üyeliği kontenjanının AKP’ye geçtiği belirtildi.  İYİ Fırka Takım Başkanvekili Denklik Dervişoğlu, dün TBMM Başkanlığı’na, RTÜK üyeliği amacıyla iki âdem evladı sundu. Dervişoğlu, dilekçede, “Kanunuesasi ve 6112 sınırlanmış Kanun’un emir hükümleri ve TBMM Başkanlığı’nın günümüze dek olan uygulamalarına göre RTÜK üyeliği seçimi, Kanun’un 35. maddesinin beşinci fıkrası gereği intihap simultane Meclis’teki siyasal parti gruplarının halihazırdaki sandalye dağılımına bakarak gerçekleştirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Her iki parti grubunun gösterdiği 4 adayın isimleri ve özgeçmişleri şöyle:

İYİ PARTİ ADAYLARI

Misyon İde: 25 Mayıs 1969 tarihinde Malatya’de doğdu. İlk ve itidalli öğretimini Ayancık, Malatya ve İzmir’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV Bölümünden çıkışlı oldu. Gazeteciliğe Günaydın gazetesinde muhabir adına başladı. Özgürlük Gazetesi, ATV (A Takımı), Show TV ve Star TV’birlikte muhabirlik yaptı. Peşi Sıra sırasıyla; TGRT’birlikte Fen Koordinatörü, ATV Marifet Müdürü, ATV Ankara Temsilcisi, SkyTürkTv Ankara Temsilcisi, Habertürk Umumi Yayın Yönetmen Yardımcısı, Kanal 1 Umumi Ürün Yönetmeni, Avrasya TV Umumi Yapıt Yönetmenliği görevlerinde bulundu. Takvim, Dilmaç ve Yeniçağ gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. ‘Şeriatın Kestiği Yürek’ ünlü tıpkısı kitabı bulunuyor. Umumi Ürün Yönetmeni yerine görev yaptığı BengütürkTv’den 2017 yılında ayrıldı. Daim Basın Kartı sahibi olan Hedef İDE, 25 Teşrinievvel 2017 tarihinden bu yana İYİ Fırka Genel Başkanı Meral Akşener’in Basın Danışmanlığı görevini yürütüyor.

Çiğdem Akdemir: 12 Haziran 1985 tarihinde İstanbul’üstelik doğdu. İlk, itidalli ve ortaöğretim eğitimini İstanbul’üstelik tamamladı. ÖSYM burslusu kendisine okuduğu Okan Üniversitesi İngilizce Çevirici-Çevirmenlik (Çeviribilim) Bölümünden 2007’dahi mezun oldu.  2006 yılında öğrenimi bitmeme ederken NTV Televizyonu Dış Duyum Biriminde stajla mesleğe başladı. 2007’da İstanbul İmaj Stüdyoları’nda serbest dokümanter çevirileri yaptı. Eylül 2007- Mart 2008 beyninde ANA KONU Holding’üstelik hoşgörülü asistanı ve tercüman kendisine çalıştı. April 2008’da DÜNYA TV’birlikte sabah haberlerini hazırlayıp sundu.  Arkası Sıra NTV Dış Haberlere marifet editörü olarak döndü.  2009 – 2010 yılları arasında 4 dilde haber yayını özne 6 NEWS Televizyonu’nda İngilizce-Türki haber spikerliği ve editörlüğü görevinde bulundu.  2010-2017 yılları arasında BENGÜTÜRK TV’dahi, 2017 Ağustos’ta TELE 1 TV’üstelik bilgi spikerliği ve editörlüğü, peşi sıra FOX TV’da yayınlanan Kaybolan Çiçekler programında muhabir ve editörlük yaptı. Mayıs 2018 – Mayıs 2019 ortada ise İYİ Tümen İstanbul İl Başkanlığı’nda Matbuat Danışmanı kendisine çalıştı. Ilkgüz 2019’dan bu yana KRT TV malumat kanalında selen spikeri, izlence sunucusu, moderatör ve yayımcı olarak görevine bitmeme ediyor.

AK PARTİ ADAYLARI

Batuhan Mumcu: RTÜK’ün bağlı olduğu Ekin ve Turizm Bakanlığı’nda Özel Cins Müdürü adına fariza yapıyor. Mumcu, bir zamanda Mütevelli Heyeti Başkanlığını Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yaptığı Yunus Emre Vakfı’nın da umumi heyet üyesi. Mumcu, bir üstelik Erzincan Binali Sebep Üniversitesi’nde danışma kurulu üyeliği yapıyor. Mumcu, henüz evvel Tarım Portföy A.Ş.’nin Umumi Heyet üyesi olarak fariza yaptı. Şirketin, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı benzeri bilgilendirmede düzlük alan özgeçmiş bilgilerine bakarak Mumcu, 1983 yılında Erzincan’de doğdu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Erzincan’bile tamamladı. 2008 yılında, Yakın Şark Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden çıkışlı oldu. 2012 yılında Cüretkâr Üniversitesi Politika Bilimi ve Amme Idaresi bölümünde efdal lisans eğitimini tamamladı. Elan evvel Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda danışman olarak görev yaptı. Haziran 2016-Temmuz 2017 tarihleri ortada dönemin Başvekil Yardımcısı Yıldırım Çakırdoğan Türkeş’in, henüz sonra birlikte dönemin Başvekil Yardımcısı Kağan Çavuşoğlu’nun Özel Tür Müdürlüğü görevini yürüttü.

Mete Hacıarifoğu: Ağustos 1973’te Karabük’te doğdu. 1996-2003 yılları ortada Güven Umumi Müdürlüğü’nde polis memuru olarak görev yaptı. 2003-2009 yılları arasında RTÜK’te ehlihibre kadrosunda görevlendirildi. 2009-2013 yılları beyninde SU Bakanlığı’nda eğreti görevli personel adına çalıştı. Henüz bilahare RTÜK’e döndü; 2013’ten bu yana araştırman kadrosunda Hususi Nev Müdür Vekili olarak görev yapıyor.

Share: