Tekirdağ gündem haberi | Mıntıka planı basiret çalıştaylarının sonuncusu Tekirdağ’da yapıldı

Trakya Bölgesi 2024-2028 Nahiye Planı tedbir çalışmalarını tay tay arabası Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) üçüncü ve son çalıştayını Tekirdağ’dahi gerçekleştirdi.

TRAKYAKA’dan yapılan açıklamaya göre, Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda ölçülü TR21 Bölgesi 2024-2028 Yılı Toprak Planı tedbir çalışmaları çerçevesinde Trakya Kalkınma Ajansı marifetiyle Tekirdağ’birlikte çalıştay yapıldı.

Tekirdağ Valiliği’nde yapılan çalıştaya, Tekirdağ Valisi Muazzez Yıldırım, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Delimsirek, ilçe ve yer uray başkanları, kaymakamlar, kamu çalım ve kuruluşlarının temsilcileri ve STK’lar katıldı.

Açıklamada görüşlerine yer sunulan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Delimsirek, Trakya Bölgesi’ndeki kâin sorunları ve bunlara hal önerilerinin getirileceği, bulunan potansiyelin kullanılabileceği tıpkısı mıntıka planının oluşturulması için hazırlık çalışmaları yürüttüklerini belirtti.

Yıl sonuna kadar bölge planın taslağının oluşturulacağını bildiren Şahin, “Daha Çok ara sıra devlet ve kaza merkezlerinde ekincilik, mekân ve doğal kaynaklar, lehçe turizm, destinasyon ve ekin, sanayide enfrastrüktür-teknoloji ve yenilik kadar konularda tematik çalıştaylar yapacağız. Çalıştaylar akabinde birlikte mevrut öneriler doğrultusunda plan metninin revizelerini yaparak tamamlayacağız ve Endüstri ve Teknoloji Bakanlığına de eskiz metinleri ileteceğiz. 2023 yılının ortasında da nahiye planının Cumhur Reisi onayıyla yürürlüğe girmesi hedefleniyor. Tığ da çalışmalarımızı bu takvime göre gerçekleştiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Trakya Kalkınma Ajansı 2024-2028 Yılı TR21 Havza Planı tedarik çalışmaları kapsamında mülk çalıştayları, meydan çalışmaları ve masa başı araştırmalarının tamamlanması sonrasında taslak toprak planı hazırlanacak.

Taslak Bölge Planı katılımcılık esasları gereği illerde paydaşlar ile yeniden görüşülecek.

Share: