Tekirdağ haberi! Tekirdağ’dan gelişmemiş gelişmemiş

Hayrabolu ilçesinde durma eden kadınlar, kış mevsiminde tüketilecek yiyeceklerin yapımına başladı.

Subaşı Mahallesi’nde durma eden kadınlar, “imece” usulüyle kışın tüketecekleri, salça, pekmez, tarhana çorbası, aygın baygın, kesme ve kurutulmuş biber gibi ürünleri hazırlıyor.

Kübra Gültekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hazırladıkları lokal gıdaların sofralarının vazgeçilmez lezzetleri olduğunu belirtti.

Kışlık eşya hazırlıklarını mahallede komşularıyla ve arkadaşlarıyla ayrımsız araya gelerek yaptıklarını ifade eden Gültekin, şunları kaydetti:

“Gelişigüzel yıl bu mevsimde birlik kadınları şekerli tıpkısı sıkıntı sarar. Mahalleli kadınlar toplanıp bire bir arada salça, tarhana, akçakesme, buna benzer ürünleri gelişigüzel hazırlıyoruz. Hazırladığımız ürünlerin bazılarını buzdolabında bazılarını birlikte kiler kendisine kullandığımız serin odalarda muhafaza edip, kış boyunca tüketiyoruz.”dedi.

Yol yapım ve onarım çalışmaları

Hayrabolu ilçesinde defa yapım çalışmaları devam ediyor.

Hayrabolu Şehremini Osman İnan, yaptığı açıklamada, kalıp ve rustik mahallelerde misil yapım çalışmalarının sürdürüldüğünü söyledi.

Hisar Mahallesi’nde kat yapım çalışmalarını durumunda inceleyici Başbuğ İnan, “Uray olarak ilçemiz ve mahallerimizin muhtelif noktalarında çalışmalarımız sürüyor. Amacımız vatandaşlarımızın yaşadıkları yerleri güzelleştirerek, onlara abat ve bol bir yaşam alanı yapmak.”

SYDV Yardımları

Hayrabolu Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca (SYDV) 2 bin 884 vatandaşa yardım yapıldı.

Kaymakam Eyüp Fırat, yaptığı açıklamada, ilkgüz ayında 2 bin 884 ihtiyaç sahibine bir milyon 478 bin teklik yardımda bulunulduğunu belirtti.

Yardımların yetişek, sağlık, er, eş ve katılım payı namına verildiğini nâkil Fırat, vakfın gerekseme sahiplerinin yanı sıra olmaya devam edeceğini kaydetti.

Share: