Tekirdağ yerli haberi | Hastalıklı Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi Düzlük Eğitimlerini Tamamladı

Çorlu Belediyesi Taharri Kurtarma Ekibi, kuramsal ve kılgısal kayran eğitimlerini tamamladı.

Çorlu Belediyesi personeli ile gönüllü vatandaşlardan oluşan 17 şahsiyet 3. takım Çorlu Belediyesi Taharri Kurtarma Ekibi, AFAD eğitmenleri marifetiyle sunulan Bindi AFAD Gönüllüsü Eğitimleri’nin tıpkısı haftalık kuramsal ve kullanışlı kısmını tamamladı.

Çorlu Şehremaneti Başbuğ Yardımcısı Oktay Venüs, kıran ve ivedili durum hallerinde taharri ve istirdat faaliyetlerinde yürütülebilecek çalışmalara müteveccih eğitim bilimi düz 22’si uray personeli ve 37’si fahri vatandaş başlamak üzere 59 kişiden oluşan bire bir kol oluşturduklarını belirterek, şunları söyledi:

“18-45 yaş aralığında ve farklı meslek gruplarından insanların tıpkı araya geldiği bu kadro, almış oldukları eğitimler sebebiyle belli belirsiz kontrol istirdat gerektiren durumlarda fariza alabilecek seviyeye ulaşmışlardır.

Yaşanan afat incelendiğinde, afetlerin evvel saatlerinde afetzedelerin çoğunluğunun arzulu ekipler gelene büyüklüğünde komşuları veya bölgede bulunanlar marifetiyle kurtarıldığı görülmektedir. Kurtarma çalışması sırasında hem kurtarma aracı hem üstelik afetzedenin zarar görmemesi üzere akıllıca cereyan tarzının seçilmesi ve bilinçli tıpkısı emek yürütülmesi önemlidir. Kadro üyelerimiz bu yönde eğitim bilimi aldılar ve arzulu ekipler müdahaleye başlayana kadar say yürütebilecek niteliktedirler.”

Ak Yıldız, Dertli Belediyesi Kontrol Kurtarma Ekibi’nde fariza alarak zamanlarından feragat eden, eğitimlere ağır ezgi olarak katılan, facia ve müstacel durumlarda görev alarak insanlara yararlı olmak isteyen takım üyelerine ve AFAD eğitmenlerine dahi teşekkürname etti.

Share: