Tekstil fabrikaları Bingöllü kadınlara birey damarı oldu

Bingöl’da hele 2015 yılından bu yana büyüklük desteğiyle açılan dokuma fabrikaları ve atölyelerinde binlerce sevimli istihdam edilirken, bu rakamın yüzdelik 85’inin avrat olması adeta kentteki kadınlar için can damarı oldu.

Bingöl’de fehamet desteğiyle yatırımcılar vasıtasıyla kurulan üretimlik ve atölyeler günden güne artmaya bitmeme ediyor. Fırat Kalkınma Ajansı, KOSGEB, İŞKUR, Il ve evcil yönetimlerin destekleriyle artma gösteren fabrikalarda binlerce sevimli istihdam ediliyor. Alelhusus serencam yıllarda fehamet desteğinin bildirme haddinden fazla hissedildiği dokuma üretimevi ve atölyeleri, kadınlara algı kapısı oldu. İş bulmakta zorlanan ve kazançlı anlamda teessürat kıvrak kadınlar, bu soy işletmelerin çoğalması ile hem konuşu olarak kendilerini özgür hissederken hem dahi ev ekonomisine katkıda bulunuyor. 2015’ten bu yana Bingöl’birlikte nesiç sektöründe zindelik gösteren firmalarda eş istihdam oranı sonsuz fazlalık ivme kazanarak etkin avrat oranı yüzdelik 85 oldu. Tekrar istihdam oranının güzeşte seneye kıyasla yüzde 10 artma gösterdiği bildirildi.

“Kendi ayaklarımız üzerinde durabilmemizi sağladı”

Yapı fabrikasında makineci yerine etkin Nasip Çevik, “Bingöl aşağılık aynı kent olduğu için tekstilde haddinden fazla fazla gelişmemişti. Adi tıpkısı kent olmasından kaynaklı ekonomik açıdan birlikte çokça aşkın varlıklı değildi ama daha sonra devletin vermiş olduğu teşvikler yardımıyla elan fazla fabrikaların kurulmasına olanak sağlamış oldu. Bu format biz kadınlar üzere çokça gani benzeri hisse senedi istihdamı sağlamasını sebebiyet verdi. Çünkü daha öncesinde çalışabileceğimiz alanlar haddinden fazla çok yoktu, henüz sınırlıydı. Erkek hakimiyeti fazlaydı ama tekstillerin oluşmasıyla bu arada tığ kadınların çalışması ve özlük ayaklarımız üzerinde durabilmemiz imkanı sağlamasına sebebiyet vermiş oldu” dedi.

“Devletin Bingöl’e verdiği desteklerle fabrikalar açıldı”

Bingöl’dahi henüz ilk aksiyon imkanının olmadığını ve kadınların çalışmadığını aktaran Şilan Yavaşoğlu, “Devletin Bingöl’e verdiği desteklerle fabrikalar açıldı. Bu yüzden bile bayanların say oranı arttı. Fabrikalarda çalışıp ailelerine konuşu destek verebiliyorlar. Kadınlar üzere dahi aileler içre büyük bir ulama sağlamış oldu. Dilerim hakeza bitmeme boy bos” diye konuştu.

“Tekstilde etkin avrat oranı yüzde 85”

Bingöl Mesai ve İş Kurumu İl Müdürü Cevdet Baycuman, “Seçme sabık dönüş kadın istihdamı arttırmak amacıyla elimizden mevrut çabayı gösteriyoruz. İlk hedefimiz istihdamın artırılmasına yönelik icraat. Bu doğrultuda iş insanlarımızın işgücü ihtiyaçlarının planlanmasına müteveccih, gerekseme duyulan mesleklerin belirlenmesi ve işverenlerin sunma irade konuları doğrultusunda lazım kamu çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu program çerçevesinde dezavantajlı gruplar alelhusus göz önünde bulundurulmaktadır. 2015’ten bu yana ilimizde dokuma sektöründe cümbüş gösteren firmalarda kadın istihdam oranı daim artı ivme kazanarak çalışan karı oranı yüzde 85 olmuştur. Açmış olduğumuz ağırşak programlarında avrat istihdam oranı sabık seneye kıyasla yüzdelik 10 artış göstermiş, işe yerleşme oranlarında sabık seneye göre yüzde 10 civarında ayrımsız artış göstermiştir. Amacımız aksiyon sahibi girmek talip tekmil kadınlarımızı gelişim sahibi yapmak ve istihdama Kazandırmak. Bu doğrultuda İş-Düzey kendisine kadınlarımız üzere yekpare imkanlarımızı seferber edeceğiz” dedi. – BİNGÖL

Share: