Telsizlerle haberleşen muhacir kaçakçıları 3 maaş takibin ardından yakalandı

İzmir’in Karaburun ve Seferihisar ilçeleri ile Muğla’nın Marmaris ilçesinde, gayrikanuni geçişleri tevhit ettiği belirlenen kayırıcı kaçakçılığı şebekesi, 3 maaş takibin peşi sıra enselendi. Kurnaz ekipleri yoluyla gözaltına alınan kanalizasyon üyelerinin adreslerinde yapılan aramada ele geçirilen umum telsizleri ile, haberleşme yaparak bitirmiş baskınlarına karşı tılsım aldığı öğrenildi.

İzmir İl Bitirmiş Komutanlığı ekipleri, Karaburun ilçesinde gayrikanuni yollarla ev dışına geçişleri kombinasyon eden şebeke üyelerini fehmetmek için mücahede başlattı. Şüphelileri yakalamaya yönelik 3 kamer süren teknik ve fiziki takibin peşi sıra, Karaburun Cumhuriyet Altını Başsavcılığının koordine ve talimatları doğrultusunda harekete geçildi. İzmir İl Uyanık Komutanlığı ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığının eş çalışması ile Karaburun, Seferihisar ve Muğla ili Marmaris ilçelerinde, ‘Örgütlü Göçmen Kaçakçılığı’ suçunu çalışan şüphelilerin yakalanması amacıyla 27 Ağustos tarihinde düğmeye basıldı.

El telsizi ile enformasyon sağlayıp, baskına karşı ilaç alıyorlarmış

Ekipler eliyle 2’si mevkuf kâin 6 şüpheliyi yakalamaya müteveccih cerrahi müdahale başlatıldı. 5 ev ve 2 aksiyon durumunda yapılan eş anlı operasyonda, I.E., S.T.H., T.K. ve U.G.G. isimli 4 sakil yakalanarak gözaltına makbuz. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda suçta kullanıldığı belirlenen, 1 skor halk telsizi, 13 adet cep telefonu, 11 nüsha sim iri, 17 adet kafa kartı ve flash karın, 1 nüsha laptop bilgisayar, 4 skor tarihi eser niteliği taşıdığı değerlendirilen statü şey, 13 skor (6.35) mm. çapında tabanca fişeği, 63.2 gram kubar yaman maddesi, 4 skor metal içilmesinde geçer not aparat, 24 bin 400 TL servet, 3 sayı suçta çıkıntı teknelere ilişik çalım/satım vekaletnamesi ve 2 adet cürüm unsuru taşıyan belge ile defter ele geçirildi. Şüphelilerin halk telsizi ile açıkgöz baskınlarına alın birbirleriyle tanıtma sağladıkları tayin edildi.

4 tutuklama

Öte yandan operasyonda gözaltına alınan şüpheliler, jandarmadaki işlemlerinin peşi sıra çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. – İZMİR

Share: