Tendürüst kız, “kazayla” karnındaki dev kitleden kurtuldu

Aksaray’bile çorlu kurtulduğu gidiş geliş kazası sonrasındaki muayenede belirleme edilen karnındaki kestirmece 8 kilogramlık yığın başarıyla alınan pestil, sağlığına kavuştu.

Lise öğrencisi B.G’ye (17), 25 Ağustos’ta Ankara Caddesi’nde umum otobüsü çarptı. Ilçe dolayısıyla vücudunun çeşitli yerlerinde kırıkları olan B.G, Aksaray Terbiye ve Araştırı Hastanesine kaldırıldı.

Burada yapılan tetkiklerde gailesiz kızın hatır bölgesinde deli biçimde yetik tıpkı kütle olduğu belirleme edildi.

Hastanenin Çocuk Cerrahi Bölümü Uzmanı Dr. Akademisyen Ayşe Betül Öztürk vasıtasıyla acil şekilde operasyon edilen B.G’nin karnından 60 santim çapına ulaşan yaklaşık 8 kilogramlık yığın başarıyla çıkarıldı.

“Az Daha bu kitle bilcümle karnını kaplıyordu”

Operasyona ilgili bilgelik veren Öztürk, AA muhabirine, 17 yaşındaki kız çocuğunun yaralanıp ivedi servise getirilmesiyle sürecin haddinden fazla hızlı ilerlediğini söyledi.

Serviste hastanın tedavisine başladıklarını, tomografisinde karnında berenarı nazik benzeri kitle olduğunu gördüklerini anlatan Öztürk, şöyle konuştu:

“Az Daha bu yığın tüm karnını kaplıyordu. Aileyle görüşerek çabuk şekilde ameliyat kararı aldık. Ameliyat çok muvaffakiyetli geçti. Esen yumurtalık kaynaklı kütle liyakatli şekilde alındı. Kitlenin organları sağa ve sola akla yatkın sıkıştırdığını gördük. Kütle akciğer zarıyla temas halindeydi. Zir taraftan idrar torbasından akciğer zarına kadar uzanan oldukça balaban tıpkı kitleydi. Bu kütle çok büyümüştü, şayet öğrenilmeseydi patlayabilirdi. Bu durumda birlikte dirimsel ateş ortaya çıkabilirdi. Daha da büyüyebilir ve faaliyetler edilemez tıpkısı duruma gelebilirdi.”

Ailelere çocuklarının nasıl açıklık uzaklık karın muayenelerini yapmalarını önerdiklerini vurgulayan Öztürk, “Şayet anormal ayrımsız nema görüyorsak, pekâlâ doktora danışmalıyız. Aileler üzere cılız aynı çocukta batın varsa, katiyen bu dikkat kurumlu olmalı”

Sülale de kitleyi öğrenince çok şaşırdı

Anne Reyhan G. ise kızında tek araz olmadığını, kitleyi fotoğrafta görünce haddinden fazla şaşırdığını tabir etti.

Kızının kitleyi hangi zamandır taşıdığını bilmediklerini belirten Reyhan G, şunları kaydetti:

“Bütün organlarına gravite yapmış. Çokça şükür patlamadan kurtulduk. Kızım tafsilatlı zamandır rejim yapıyordu fakat aynı tip düşünce bölgesinden kilogram veremiyordu. Bilcümle düşkünlük ediyordu bozukluk kilo veremediğini. Bu kitle yüzünden girmek kim kilogram veremiyormuş. Hele karnında şişlik olan aileler çocuklarının kanı muayenelerini banko ertelemesin. İlk işim özge çocuklarımı da araştırma ettirmek olacak.”Share: