Terörün gölgesinden kurtulan Cudi Dağı’nda ahu varlığı artıyor

Şırnak’ta düzenlilik güçlerinin başarılı operasyonlarıyla terörün gölgesinden kurtulan Cudi Dağı’nda ahu popülasyonu artıyor.

Geçmişte ceylanlara yuva olan ancak yıldırı örgütü PKK’nın saldırıları dolayısıyla hayvanların de engel gördüğü Silopi ilçesindeki Cudi Dağı’nda, Natür Siper ve Milli Parklar Yazıhane Müdürlüğünce dirim bilimsel çeşitliliğin artırılması üzere hayata geçirilen proje bitmeme ediyor.

Bu kapsamda 2 yıl geçmiş eylül ayında 50, sabık yılın ekim ayında üstelik 40 “gazella subgutturosa” türü ahu, güvenliğin kasılma edildiği Cudi Dağı eteklerinde bulunan Üçağaç ve Gavita mezrasına bırakıldı.

Şanlıurfa 75. Sene Ceylan Teksir İstasyonu’ndan getirilen 90 ceylan, Cudi Dağı bölgesine neva sağladı.

Bölgedeki ceylan sayısı yavrulama sonucu yaklaşık 2 yılda 113’e ulaştı.

Huy Siper ve Milli Parklar Yazıhane Müdürlüğü ekipleri ışık makinesi, dron, vizör ve foto kapanla ceylanları strateji ederken, yer köylerdeki vatandaşların üstelik erbap çıkmasıyla bölgedeki popülasyonun artması bekleniyor.

“Ceylanları salarak yaşam alanı oluşturduk”

Şırnak Valisi Osman Âlim, AA muhabirine, ceylanların Cudi Dağı bölgesine adaptasyonunun müjdeli tıpkısı noktaya geldiğini belirtti.

Bölgenin cenup yamacına 2 yıl içerisinde 90 ceylanın salındığını rapor fail Bilgin, “Güya ‘insan hakları’, ‘efsanevi hakları’, ‘ormanların savunucusu’ olduğunu iddia fail bölen yıldırı örgütü o bölgede tek hayvanın yaşamasına müsaade etmedi. Amma haddinden fazla şükür devletimiz seçme nev tedbiri alarak, en üst düzeyde güvenliği sağladı. Hem insanlarla bu arada orada festival yaptık hem de ayrımsız bölgede ceylanları salarak yaşam alanı oluşturduk.” dedi.

Bilim Adamı, 2021 açıklık ayında ceylanların sayımlarının yapıldığını dile getirerek, sayımda 23 yavru ceylan ile sayının arttığını gördüklerini söyledi.

Bu yıl aralık ayında de tadat yapılacağını, belki 23 namına 40’lı rakamları konuşuyor olacaklarını kaydeden Âlim, doğayı önemsediklerini tabir ederek, şöyle konuştu:

“Rakamlar arttığında haddinden fazla kısık tıpkısı dirim döngüsünü göreceğiz. Ceylanların doğayla buluşmasının arkası sıra kasaba köylerdeki vatandaşlar birlikte hayvanlara erbap daha çok. Bağlılık ortamı oluşunca tıpkı etkileşim söz konusu oluyor. Bu etkileşimle insanlar hayvanları savunuyor. Sayılarının arttığını, tek ceylanın öldürülmediğini görüyoruz. Duyar vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Cudi Dağı bölgesinin milli otopark olması çalışmaları sürüyor. Bu garip çalışmaları elan bereketli ağıl getireceğiz.”

Avlanılması haram olan türlere karşı hassas olunmasını isteyen Âlim, doğanın muadele ile korunması gerektiğini belirtti.

“Köylüler adına onlara topluluk çıkıyoruz”

Üçağaç köyünde dallı güllü Abdullah Mungan dahi (66) 40 sene önce Cudi’da ceylanların var olduğunu ifade ederek, terör dolayısıyla hayvanların yok olma tehlikesi yaşadığını söyledi.

2 sene içerisinde doğaya salınan ceylanlar sayesinde bölgede efsanevi hareketliliği oluştuğunu dile getiren Mungan, bundan duydukları mutluluğu dile getirdi.

Mungan, “Araçla köye gidip gelirken ceylanların etrafta otladıklarını kabul etmek haddinden fazla şişman aynı terane, bahtiyarlık bizim amacıyla. Biz da köylüler namına onlara erbap çıkıyoruz.” ifadelerini kullandı.Share: