Tescilli Atmaca şeker fasulyesi törenle hasat edildi

Cıvıl Cıvıl’nun Akkuş ilçesinin coğrafi bel tescilli Atmaca şeker fasulyesi törenle hasat edildi.

Büyükşehir Şehremini Mehmet Hilmi Güler, ilçenin Külekçili Mahallesi’ndeki aynı üreticinin bahçesinde planlı törende, ürünü tayyetmek kadar satmanın ve dağıtımının da balaban olduğunu söyledi.

Atmaca şeker fasulyesiyle ilgilendiren belediyenin ORTAR NAN tarafından kırıcı say yürüttüklerini belirten Güler, “Atmaca şeker fasulyesinin hep özelliklerini belirleme ettik. Üretimi bırakmak üzere hususi faaliyet yaptık. Paketledik ve şu an zincir mağazalar yoluyla kamu Türkiye’birlikte 900 mağazada Atmaca şeker fasulyesi satılıyor. Ayrıca yine bu zincir mağazada organik Ordu yumurtası satılıyor.” dedi.

Güler, şimdiki hedeflerinin Akkuş şeker fasulyesinin Avrupa’ya ihracatını yapmak ve pazar ağını elan de bollatmak olacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bununla ait çalışmalarımız bitmeme ediyor. Antrparantez bu sene 600 titrem rekolte beklenen Atmaca şeker hastalığı fasulyesinde üretimi artırmak için sulama projemiz var. Bu sulama projemizi birlikte tamamladığımız zaman önce hedefimiz rekolteyi 1000 tona çakozlamak, elan sonraları 2 bin ton beğenmek olacaktır. Bu vesileyle Akkuş şeker fasulyesinin hasat sezonu eksiksiz üreticilerimize şiddetli olsun.”

Konuşmanın ardından Güler, beraberindeki protokol üyeleri ile bahçede Atmaca şeker fasulyesinin hasadını yaptı.

Törene, DOĞRU Parti Kargaşa Milletvekili Şenel Yediyıldız, Akkuş Kaymakamı Osman Taban, Atmaca Belediye Başkanı İsa Demirci, AK Fırka İl Başkanı Halit Tomakin, Akkuş Tarım Odası Başkanı Ahmet Kaya ile ayrıksı ilgililer ve vatandaşlar katıldı.Share: