Tescilli Atmaca şeker hastalığı fasulyesinin hasadına başlandı

Cıvıl Cıvıl’nun Atmaca ilçesinin coğrafi meni tescilli Akkuş şeker fasulyesi için hasat başladı.

Kendine arpalık tadı, aroması ve kokusu, er pişmesi ve kabuksuz olmasıyla aşina fasulye, Türk Nişancı Enstitüsü tarafından 2010’bile coğrafi bel olarak tescillendi.

İlçedeki çiftçilerin mayıs ayında ekimini yaptığı fasulyede bu sezon 600 titrem rekolte bekleniyor.

Akkuş Ekincilik Odası Başkanı Ahmet Kaya, AA muhabirine, ilçedeki çocukların ekol harçlığı, kızların çeyizi, civar sakinlerinin evi veya arabasını ahzetmek amacıyla fasulyenin eke yere erbap olduğunu söyledi.

İklim, akarsu ve toprak özelliklerinin üründeki farklılığı getirdiğini belirten Kayaç, evvel etapta 3-5 titrem kadar üretilen fasulyenin, herkesin yalnız kişi ihtiyacını karşıladığını ifade etti.

Kaya, başvuruları sonucunda 2010 yılında fasulyenin coğrafi bel tescil belgesini aldıklarını kaydederek, “Coğrafi işareti aldıktan sonra fasulyemizin sınırlı içi ve yurt dışında tanıtımlarını domuzuna şekilde yaptık. Temas geçen yıl talepler çoğaldı. Çoğaldıkça üstelik fiyatlarımız bile artmaya başladı. Fiyatları artırdıkça üreticilerimizden benzeri deste, rağbet olmaya başladı. Gurbetteki üreticilerimiz bile yazları çoluğunu çocuğunu getiriyor, fasulye dikimini yapıyor.” dedi.

Yaklaşık 3 bin dekar alanda fasulye ekimi olduğunu dile getiren Kayaç, “Şu anda 2 bin 500 ile 3 bin dirilik ortada çiftçimiz fasulye üretimi yapmaktadır. Fasulyemizin fiyatını bugün itibarıyla 50 liraya çıkartmış bulunuyoruz.” diyerek konuştu.

Atmaca Kültür Odası Başkanlığınca coğrafi belen tescili alınan işaret üzere sınırlı içi ve dışında pazarı bulduklarını aktaran Kayaç, Ekincilik Kredi Kooperatif Marketi ile aynı zincir markette Atmaca şeker fasulyesinin satıldığını söyledi.

Kaya, Almanya’de barışma yaptıkları 6 firmaya bu yıl nişane gönderileceğini, fasulyedeki hep istihsal miktarlarının 600 ton olmasını beklediklerini bildirdi.

“İpli sistem bizim için elan da avantajlı”

Fasulyenin üretimini yaygınlaştırma çalışmalarını sürdürdüklerini üstelik vurgulayan Kayaç, şunları kaydetti:

“Fasulyenin üretimini arttırabilmemiz için sulama suyuna ihtiyacımız var. Sulanabilir arazi sayımız galiba. Sulanabilir arazide yaptığımız fasulye bu büyüklüğünde oluyor. Onun amacıyla sulama suyuyla ilişkin 3 köye balaban tıpkı proje yaptık. Boşa cari suyumuz vardı. Proje ortağımız birlikte Kargaşa Büyükşehir Belediye Başkanlığımız. Sponsorumuz DOKAP Başkanlığımız. Sulama suyumuz bu 3 mahallemizde hayata geçtiği ahit şu an bakımından 600 titrem fasulye yapıyoruz amma o antlaşma 2 bin tonlara çıkacağız.”

Kaya, Şarki Karadeniz Projesi Havza Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü hareket birliğinde yaptıkları proje çerçevesinde Akkuş şeker hastalığı fasulyesi üretiminde ipli sistem geliştirildiğini anlatarak, “İpli tümce bizim amacıyla daha birlikte avantajlı. Çokça birkaç zamanda, birkaç vahit alanda haddinden fazla fazla yayın, yani 3-4 mezuniyet elan aşkın yayın alıyoruz. Üreticimizin ocakçı henüz fazla ergin oluyor.” ifadesini kullandı.

Ürün üzere dönüm başına devletten 100 lira bindi aldıklarını nâkil Kayaç, kestirmece 3 yılda 1000 ton da uzvi basma desteği aldıkları bilgisini verdi.

“Sulama ve gübreleme yardımıyla ürünün verimini arttırdım”

Külekçili Mahallesi’nde güçlü 68 yaşındaki Cemal Yılmaz ise kısaca 15 yıldır üretimini yaptığı fasulyeyi ilgili kurumların desteğiyle daha de geliştirerek yetiştirdiğini belirtti.

Yılmaz, sulama ve gübreleme sebebiyle ürünün verimini arttırdığını vurgulayarak, 10 dönüm alanda istihsal yaptığı fasulye ile ocak geçimine kocaman katkıda bulunduğunu dile getirdi.

Üreticilerden Alay Kayaç bile fasulye üretimine güzeşte yıl başladığını, ikinci üretim yılında elan fazla verim beklediğini anlatım etti.

Utkulu Yıldırım ise 8 dönüm alana ektiği fasulyenin geliriyle ailesinin geçimini sağladığını söyledi.

Share: