TESK Genel Başkanı Palandöken, Hakkari’de konuştu Açıklaması

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Umumi Başkanı Bendevi Palandöken, “(Hakkari) Gerekirse burada konferanslar, toplantılar yaparak Türkiye’nin seçkin bölgesinden insanlar getireceğiz ve bölgenin tanıtımına yardım sunacağız.” dedi.

Programlara karışmak üzere Hakkari’ye mevrut Palandöken, Vali ve Belediye Komutan Vekili İdris Akbıyık’ı görüşme etti.

Ardından Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde (ESOB) Hakkari ve Yüksekova’daki nazar başkanlarıyla aynı araya gelen Palandöken, kentin 10 sene öncesine göre çokça değiştiğini söyledi.

Kentin coğrafi yapısının pres ama insanının merhametli ve imanlı olduğunu tamlayan Palandöken, Hakkari’nin saf güzelliklerinin yanında madenlerinin dahi ekonomiye ulama sunacağını rapor etti.

Genç nüfusunun Hakkari’nin sunma majör özelliklerinden biri olduğunu vurgulayan Palandöken, şöyle konuştu:

“Hakkari’nin balı, kilimi, malzemelerindeki kalitesi, temiz doğası var. Bura kendi kendine tabiatıyla ki tam olanaksız. Hepiniz birbirinize destek olacaksınız amma konfederasyon namına birlikte biz buranın eksiklerini cezbetmek için desteğimizi artırarak devam ettireceğiz. Kasaba iller üstelik sizi serbest bırakmaz. Konfederasyon kendisine kente zaruri desteği sunmaya bitmeme edeceğiz. Icabında burada konferanslar, toplantılar yaparak Türkiye’nin her bölgesinden insanlar getireceğiz ve bölgenin tanıtımına yardım sunacağız.’

Zincir marketlerin kente yararsız ve konteyner dışında ayrımsız özdek bırakmadığını, yaptıkları işi kentteki esnafın üstelik yapabileceğini nâkil Paladöken, şunları kaydetti:

“Hakkari’nin emeğini, potansiyelini, parasını dışarıya göndermeyeceğiz. Tığ içeride bu ticareti fail insanlarız. Alelhusus bu zümre hususi bölgelerde, kalkınmakta olan illerde bu yolla yapılan tecim ‘rahat’ denilecek lokma değil. Bırakın bile buranın esnafı kendi ticaretini idame ettirsin. Zat ürününü bol pazarlasın. Buranın turizm ve tanıtımıyla ilişik bile muhteşem unsurları öne çıkarmaya çalışacağız. 40-45 yıl geçmiş bile halı ve kilim işi Hakkari’nin olmazsa olmazıydı. Bal dahi o günkü baldı. Bunlar buranın anılmış ürünleriydi. Peyniriniz, sütünüz, yoğurdunuz, hayvancılığınız çok kocaman. Hakkari’nin birçok olağanüstü işleri var. Halayınız, düğününüz, insanlığınız olmazsa olmazımızdır.”

Hakkari ESOB Başkanı Aşure Ayı Uğurlu da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, zincir marketlerin sayısının çok olmasının süfli esnafı kontra etkilediğini aktardı.

Kentin iki ülkeye sınırının olduğunu anlatan Tekin, “Sınır ili olması münasebetiyle ticari potansiyeli birlikte çokça yüksek bir konumdayız. Hakkari namına bu konumumuzu çok fazla kullanamıyoruz. Üç sınır kapımız var. Hakkari, Türkiye’nin tutya madeni rezervinin en aşkın olduğu el amma bu madeni idmansız adına çıkarıp İran’a gönderiyoruz, orada işlendikten sonradan fiyat farkıyla anlayışsız alıyoruz. Bunun nedeni da burada aynı maden işletme tesisinin olmaması. Hakeza bir pres açılırsa bölge ekonomisine ve istihdama çokça alçak katkı sağlayacak.” diyerek konuştu.

Palandöken’e ziyaretlerinde, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, TESK Umumi Başkan Vekili Hisse Senedi Aksak, Diyarbakır ESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, Siirt ESOB Başkanı Cemal Koyuncu, Bitlis ESOB Başkanı Koca Kalpgâh ve Batman ESOB Başkanı Salih Kaplan üstelik zevcelik etti.Share: