Tezgahtaki 1 metre 50 santimlik balıklar ilişki odağı oldu

Tezgahtaki 1 metre 50 santimlik balıklar ilgi odağı oldu

Bu balıkları görenler dönüp tıpkı elan bakıyor, ışık çekiyor

BİNGÖL Bingöl’de balıkçı tezgahında kâin 1 metre 50 santimlik Orkinos ve Dudu balıklarını gören vatandaşlar dönüp bire bir daha bakıyor, bazıları de telefonla fotoğraflarını çekiyor.

Bingöl’de etraflı yılladır balıkçılık yapan Ahmet Bürkek, tezgahına getirttiği 1 metre 50 santimetre boyunda Orkinos ve Papağan balıkları vatandaşların sargı odağı oldu. Yaklaşık 60 kilogram ağırlığında olan Orkinos balığını gören vatandaşlar, foto çekmeden geçmiyor. Kilo fiyatı 130 TL olan Orkinos’un kısaca 1 metre 50 santimetre olduğunu tamlayan balıkçı Ahmet Bürkek, kentte seçme mevsim eş çeşitler getirdiğini vurguladı.

Vatandaşların bu kök çeşitlere gönül gösterdiğini aktaran Bürkek, “Yıllardır bu işi yapıyoruz ve yıllardır birlikte amacımız Bingöl’ümüze bu balıkları anlatmak. Bugün 1,5 metreye mail boylarıyla orkinos ve dudu balıkları getirdik. Bunun dışında uzun hayvan balığı, kalamar, karides gibi birçok çeşidi getiriyoruz. Halkımız bile buna arzu gösteriyor, değişik tatlar denemeyi seviyor. Şuan getirdiğimiz Orkinos balığı var 1,5 metredir. Peyda suda yetişen bir balıktır. Haddinden Fazla lezzetli ve ince ayrımsız eti var. 1,5 metre boyunda ve yaklaşık 60 kilodur. Hanım balığı var nazar ayrımsız boyda ve 25 kilogram ağırlığında. Papağan balığı bizim sularımızda sıfır aynı balıktır. Onları üstelik getiriyoruz kim bizim insanımız onları bile tatsın” şeklinde konuştu.

Share: